СПРЕЧЕНО ФАЛСИФИКОВАЊЕ ИСТОРИЈЕ: Српски светитељи и владари поново у манастиру у Македонији
ФРЕСКЕ српских светитеља у Осоговском манастиру, које су непознати починиоци преименовали враћене су у првобитно стање, саопштила је Демократска партија Срба у Македонији.
Ова странка је, како стоји у објави на њеном Фејсбук профилу, још пре нешто мање од шест месеци поднела захтев северномакедонским властима да се фреске врате у првобитно стање.
- Данас смо позвани да се уверимо да је наш захтев испоштован. Ово враћа наду да ће и неки други наши захтеви и добронамерни предлози бити озбиљно узети у разматрање после чега ће нам свима лакнути - стоји у саопштењу.
Посланик Собрања из Демократске партије Срба у Македонији Иван Стоилковић напомиње да је пре пола године, када је ова партија сазнала за преименовање фрески разговарао са државним званичницима и црквеним великодостојницима из Северне Македоније како би се оно што је учињено исправило.
При томе, наш саговорник истиче да се не ради о само једном случају.
- Ради се о серији подметања где се, са свих нивоа, и друштва, и државе у целини, покушава да се са једне стране избрише српско постојање у Македонији, а са друге стране да се покуша да се Србија увуче у македонске проблеме, с обзиром на то да су у решавање македонског питања дубоко уплетене Албанија, Грчка и Бугарска. У то смислу ради се свашта, а између осталог, фалсификује се и историја - каже Стоилковић.
Један део покушаја фалсификовања историје, према речима нашег саговорника, догодио се и у Осоговском манастиру.
- Као припадници српског народа у Македонији, претпостављам и држава Србија, немамо намеру да будемо део македонског проблема. Једино што бисмо могли да будемо јесте да будемо део решења проблема и то ако нас македонска држава позове - наводи Стоилковић.
Подсећамо, у Осоговском манастиру код Криве Паланке, фреске српских светитеља, краља Милутина, цара Уроша, Стефана Првовенчаног, Стефана Дечанског, кнеза Лазара, преименоване су и понеле су имена византијских царева. Фреске су дело првог македонског световног сликара Димитра Андонова Папрадишког, који их је осликао између 1932. и 1933. године.
Осликавање фресака финансијски су помогли монашко братство манастира Светог Јокаима и Георгије Петров из села Дурачка Река код Куманова, фотограф Игњат Манев из Криве Паланке, пекарски еснаф из истог града, као и трговац Александар Санда Костић из села Калин Камен.
Осоговски манастир посвећен је Светом Јоакиму Осоговском, подвижнику и светитељу из XI века, који се сматра једним од првих словенских светитеља са ових простора. Прву цркву на месту данашњег манастира подигао је монах Теофан око сто година касније, а манастир су касније зидали и обнављали српски краљеви Милутин и Стефан Дечански. Од средине XVIII века манастир пропада, а у том периоду изгубљене су и мошти Светог Јоакима.
Садашња велика црква, у којој се налазе фреске српских светитеља зидана је између 1847. и 1851. године.
(Спутнјик)
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)