МИНИСТАР РУЖИЋ О УЧЕЊУ НА ДАЉИНУ: Министарство уложило додатне напоре да би осетљивим групама образовање било доступније и квалитетније
МИНИСТАР просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић каже да је Министарство током пандемије посебну пажњу посветило учењу на даљину, као и да су уложени додатни напори да би осетљивим групама образовање било доступније и квалитетније.

Бранко Ружић / Фото Танјуг
Ружић је на конференцији поводом Међународног дана људских права казао да су посебни напори уложени за повећање квалитета ученика припадника националних мањина, са посебним освртом на ученике ромске националности и ученике са сметњама у развоју и инвалидитету.
За нешто више од 58.000 ученика у Србији започет је пројекат премошћавања дигиталног јаза за децу из осетљивих група, казао је Ружић и додао да се та интервенција надовезује на досадашња достигнућа у развоју дигитализације уз формирање дигиталних библиотекла у 30 школа са значајним бројем ромских и других ученика слабијег материјалног стања.
У оквиру те иницијативе, према речима министра, школама ће бити достављено 1.890 таблета и 60 преносних рачунара, а планирано је да 250 педагошких асистената добије лаптопове као додатну подршку за учење на даљину ученика из ромских, нестандардних насеља.
- Настављамо са организацијом наставе на даљину на српском језику, али и за 44.070 ученика који наставу похађају на језику националне мањине, на албанском, словачком, мађарском, босанском, хрватском, бугарском, румунском и русинском језику - казао је Ружић.
Прошле школске године емитовано је 3.310 образовних прилога на осам језика, а до сада је снимљено за ову школску годину 2.470 часова за основно и средње образовање.
Националним саветима националних мањина је достављено укупно 34 лиценци, снимљено је и 60 часова од планираних 300 за предмет српски као нематерњи језик.
У области инклузивног образовања за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом у образовним установама, додаје Ружић, припреман је сет препорука за укључивање деце у договору са Саветом родитеља, а рад се планира у малим групама од по једног или два ученика тамо где је могуће.
Министарство је обезбедило и 7.000 прилагођених уџбеника за децу са инвалидитетом, а у сарадњи са УНИЦЕФ-ом набављен је за РТС софтвер за аутоматско претварање гласа у титлован текст како би се унапредила и приступачност за глуве и наглуве ученике.
Такође, Ружић додаје да су у наставу на даљину укључени и мигранти који су ученици, а који добијају поодршку и у току пандемије.
Препоручујемо

ДАН ЉУДСКИХ ПРАВА И У ШКОЛАМА: Састанак министара Бранка Ружића и Гордане Чомић
01. 12. 2020. у 13:35

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (4)