МИНИСТАР РУЖИЋ О УЧЕЊУ НА ДАЉИНУ: Министарство уложило додатне напоре да би осетљивим групама образовање било доступније и квалитетније
МИНИСТАР просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић каже да је Министарство током пандемије посебну пажњу посветило учењу на даљину, као и да су уложени додатни напори да би осетљивим групама образовање било доступније и квалитетније.
Ружић је на конференцији поводом Међународног дана људских права казао да су посебни напори уложени за повећање квалитета ученика припадника националних мањина, са посебним освртом на ученике ромске националности и ученике са сметњама у развоју и инвалидитету.
За нешто више од 58.000 ученика у Србији започет је пројекат премошћавања дигиталног јаза за децу из осетљивих група, казао је Ружић и додао да се та интервенција надовезује на досадашња достигнућа у развоју дигитализације уз формирање дигиталних библиотекла у 30 школа са значајним бројем ромских и других ученика слабијег материјалног стања.
У оквиру те иницијативе, према речима министра, школама ће бити достављено 1.890 таблета и 60 преносних рачунара, а планирано је да 250 педагошких асистената добије лаптопове као додатну подршку за учење на даљину ученика из ромских, нестандардних насеља.
- Настављамо са организацијом наставе на даљину на српском језику, али и за 44.070 ученика који наставу похађају на језику националне мањине, на албанском, словачком, мађарском, босанском, хрватском, бугарском, румунском и русинском језику - казао је Ружић.
Прошле школске године емитовано је 3.310 образовних прилога на осам језика, а до сада је снимљено за ову школску годину 2.470 часова за основно и средње образовање.
Националним саветима националних мањина је достављено укупно 34 лиценци, снимљено је и 60 часова од планираних 300 за предмет српски као нематерњи језик.
У области инклузивног образовања за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом у образовним установама, додаје Ружић, припреман је сет препорука за укључивање деце у договору са Саветом родитеља, а рад се планира у малим групама од по једног или два ученика тамо где је могуће.
Министарство је обезбедило и 7.000 прилагођених уџбеника за децу са инвалидитетом, а у сарадњи са УНИЦЕФ-ом набављен је за РТС софтвер за аутоматско претварање гласа у титлован текст како би се унапредила и приступачност за глуве и наглуве ученике.
Такође, Ружић додаје да су у наставу на даљину укључени и мигранти који су ученици, а који добијају поодршку и у току пандемије.
Препоручујемо
ДАН ЉУДСКИХ ПРАВА И У ШКОЛАМА: Састанак министара Бранка Ружића и Гордане Чомић
01. 12. 2020. у 13:35
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (4)