МЛАЂИ ИЗНАД ПРОСЕКА, А СТАРИЈИ НЕПИСМЕНИ: Какви су резултати ученика у Србији на ТИМСС и ПИСА тестирањима
УЧЕНИЦИ четвртог разреда основне школе из Србије већ трећи циклус заредом постижу натпросечене резултате на међународном ТИМСС истраживању, где се мере постигнућа из математике и природних наука.

Фото ЕПА
Тако су наши четвртаци на истраживању за 2019. годину, које је представљено пре два дана, из математике постигли 508 поена, а из природних наука 518, што је више од просека који износи 500 поена.
Поједини педагошки стручњаци овај успех приписују и учитељима који, како кажу, добро и савесно раде са најмлађима.
- Србија има најискусније учитеље према годинама радног стажа у региону, а и у односу на међународни просек који износи 17 година - каже, за "Новости," Ивана Ђерић из Института за педагошка истраживања.
- Посматрано у односу на међународни просек, учитељи из Србије у мањем проценту имају завршене постдипломске студије, али зато у већом проценту имају завршене основне студије. Такође, нешто су боља постигнућа ученика чији су учитељи искуснији у односу на оне чији су учитељи тек започели каријеру.
НА ЧАСОВИМА ВИШЕ ИСТРАЖИВАЊА
ИВАНА Ђерић истиче да ће резултати бити још бољи уколико ученици на редовним часовима из математике решавају задатке који подстичу више облике мишљења. Нагласак би требало да буде, каже она, на моделима наставе која је оријентисана на истраживање, пројекте и решавање проблема, што развија иницијативу, креативност и критичко мишљење.
Истовремено, иако су четвртаци на ТИМСС 2019. имали натпросечан резултат из математике, он је ипак за 10 поена слабији него у претходном истраживању 2015, када су освојили 518 поена. Ивана Ђерић појашњава да су подбацили у једној од три области - оној у којој треба да употребе податке, интепретирају их и на основу тога изводе закључке.
- Додатне анализе треба да покажу колико је то градиво било заступљено код ове генерације ученика који су тестирани, да ли је обрађивано на исти начин као претходних година - истиче наша саговорница.
С друге стране, када се пореде резултати ТИМСС истраживања са ПИСА истраживањем, види се да су млађа деца успешнија од старије, чији су резултати на ПИСА истраживању - испод просека и према којима је сваки трећи петнаестогодишњак у Србији функционално неписмен.
Ивана Ђерић наглашава да се просечна постигнућа из ПИСА и ТИМСС истраживања не могу поредити, јер имају различите циљеве као студије на различитом садржају, различит узраст деце и састав земаља које учествују.
- Циљ ПИСА је тестирање компетенција ученика у задацима који су животно и практично оријентисани, а садржаји могу бити различити у односу на наставне предмете који се изучавају у школи - каже Ивана. - С друге стране, ТИМСС истраживање проверава шта су ученици савладали у односу на оно што образовни систем тражи од њих, колико познају чињенице, како резонују...

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)