САЧУВАТИ БЛАГО СРБИЈЕ: Културно и уметничко наслеђе важно за идентитет народа

Д.С.

18. 12. 2020. у 12:37

МАТЕРИЈАЛНО и нематеријално благо нашег народа, без обзира где се налазило, мора бити заштићено како би и наредне генерације могле да се упознају са својим коренима. У тој ризници налази се и културно-историјско и уметничко наслеђе у Србији, али и ван граница наше земље.

САЧУВАТИ БЛАГО СРБИЈЕ: Културно и уметничко наслеђе важно за идентитет народа

Фото: В.Н.

То је, између осталог, била порука и научног скупа "Заштита културног наслеђа и очување националног идентитета", који је одржан у Дому омладине Београд. Покровитељ догађаја је било Министарство спољних послова Србије - Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, а све у организацији Центра за истраживање религије и политике и Дома омладине Београда.

На скупу је представљено културно-историјско и уметничко наслеђе Срба у региону, али и у Србији, с посебним освртом на техничко-технолошку заштиту материјалног и нематеријалног културног блага нашег народа. Учествовали су стручњаци из различитих научних области који се директно и индиректно баве проблемом заштите културног наслеђа, са посебним акцентом на значај свести о националном идентитету и његовом очувању за будуће генерације.

Учесници су били проф. др Велимир Матановић (међународни културни центар у Кракову) који је говорио на тему истраживања византијско-српског утицаја у Пољској, при чему је акценат стављен на фреске манастира у Супрашлу. Протосинђел теолог Данило Гаврановић, управник Архива епархије зворничко-тузланске, своје излагање базирао је на пројекту заштите духовног и културно-историјског наслеђа епархије зворничко-тузланске. Протојереј мр Зоран Остојић, свештеник епархије будимске, представио је уметничко наслеђе те епархије које сведочи вишевековно присуство српског народа у Мађарској.

Илија Животић, стручњак за безбедност и председник ИПО Србија, присутнима је указао на проблем безбедности културног блага Срба у региону, док је Милица Марић Стојановић, из Народног музеја у Београду, говорила о инструменталним методама као средству за боље разумевање и валоризацију културних добара. Др Јана Алексић, из Института за књижевност и уметност, присутне је упознала са радом и значајем културног радника Милана Кашанина, а Филип Трајковић, из београдског Педагошког музеја, говорио је о значају дела "Историја словенских народа" архимандрита Јована Рајића, као мозаику из културног блага Срба и његовом утицају на касније историчаре у одређивању српског националног идентитета.

Мр Бојана Павловић, из Педагошког музеја у Београду, говорила је о рецентним методама заштите документарног филма као ликовног историјског извора од културног, националног и историјско-друштвеног значаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.

02. 01. 2025. у 15:26

ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)

ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)

СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.

02. 01. 2025. у 15:49

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ШОК ВЕСТ НА КРАЈУ 2024: До олимпијске медаље у тенису на Играма у Паризу - уз канцер!