ЗБОГ ЛЕЖАЊА ПРЕТИ ТРОМБОЗА: У лечењу короне за многе спас, механичка вентилација повећава ризик за проблеме са крвним судовима
ПРИКЉУЧИВАЊЕ на респиратор оболелима од ковида може да спасе живот, али ризик од овог начина лечења је велики.
Пацијенти уместо којих дише машина, док су у седацији, у ризику су од појаве дубоке венске тромбозе, тромбозе можданих крвних судова, појаве уринарне инфекције, бактеријске упале дисајних путева, атрофије мишића и декубиталних рана.
Докторка Мирјана Лукић, физијатар Клиничко-болничког центра "Др Драгиша Мишовић", каже да је у њиховој установи један од оболелих био на механичкој вентилацији скоро два месеца, али је, срећом, успешно скинут са респиратора:
- Такав опоравак је за нас огроман успех, јер није лако подићи пацијента који је два месеца лежао потпуно непокретан. Зато у тиму лекара који лече ковид оболеле важно место поред анестезиолога, интернисте пулмолога, медицинске сестре, заузимају и физијатар и физиотерапеут.
Када анестезиолог процени да је пацијент стабилног стања, полако почиње буђење и постепено одвајање од респиратора.
- Сви се радујемо том моменту, али такав пацијент не може да помери ниједан део тела, мишићи су атрофирали, постоје јаки болови, тешко искашљава обилан секрет, често приметимо и слабост екстремитета - каже др Лукић. - Оваквом пацијенту је неопходна рехабилитација која ће га оспособити да правилно самостално дише, да избаци секрет из дисајних путева, да врати мускулатуру и покретљивост, да се самостално окрене у постељи, седне, устане, обуче, храни се.
Наша саговорница каже да су некада за опоравак пацијената после одвајања од респиратора потребни месеци:
НАСТАВАК РЕХАБИЛИТАЦИЈЕ
КАДА се пацијент отпусти кући, то није крај лечења - каже др Лукић. - Пацијентима које смо скинули са респиратора обавезно дајемо препоруку за наставак рехабилитације у некој другој установи или рехабилитационом центру који су за то специјализовани.
- Битно је да пацијент после великог стреса за организам физичког, емотивног и когнитивног има вољу да сарађује у рехабилитационом третману. Још у време када је на респиратору, уз сугестију анестезиолога, започињемо окретање на бок, а када стање дозволи крећемо са пасивним вежбама за горње и доње екстремитете. Ово је важно због циркулације и мобилизације зглобова, у циљу спречавања тромбозе и укочености зглобова, као и других компликација. Када се укине седација и постепено механичка вентилација и може да се успостави комуникација са пацијентом, учимо га вежбама дисања, помажемо избацивање секрета из дисајних путева и постепено захтевамо да учествује у покретима које раде физиотерапеути.
У периоду рехабилитације оболели се највише жале на јаке болове у мишићима и зглобовима.
- За само седам дана лежања мишићи могу да атрофирају, а да не говоримо за дужи период - каже др Лукић. - Уз упорност и стручност физијатра и физиотерапеута успевамо постепено да се пацијент све више укључује у вежбе, да ангажује своје мишиће који једино на тај начин могу да врате снагу и масу, да вежбама ангажују мишиће за дисање, да шире грудни кош и плућа која се претрпела највеће промене. Временом се пацијент усправља у седећи положај, а када се снага мишића врати усправља се и на ноге. Дуг је период до самосталног хода, али се уз помоћ помагала и физиотерапеута постиже.
Стање пацијената на респиратору се прати из сата у сат, гледају се витални параметри, лабораторијске анализе, раде сва потребна снимања.
- Пацијент који дише помоћу машине је животно угрожен, а додатан проблем је што је у току ковид инфекције повећана склоност стварању тромбова, а нарочито код дуго лежећих пацијената. Зато је важно што пре оболелог подићи на ноге - каже др Лукић.
Препоручујемо
ДА ЛИ ЈЕ НОВИ СОЈ КОРОНЕ СТИГАО У СРБИЈУ? Ево шта о томе кажу у Кризном штабу
25. 12. 2020. у 16:07
РУСИ ТВРДЕ: Домаће вакцине ефикасне против нових мутација корона вируса
25. 12. 2020. у 14:21
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)