ЗБОГ ЊИХ ЈЕ КРВ ПАЛА: Репортер "Новости" са ловцем на тартуфе који каже - сви их траже мимо закона и без дозвола (ФОТО)

Јелена СУБИН

01. 01. 2021. у 13:00

НИЈЕ било лако наћи неког у Србији да нас поведе у трагање за тартуфима.

ЗБОГ ЊИХ ЈЕ КРВ ПАЛА: Репортер Новости са ловцем на тартуфе који каже - сви их траже мимо закона и без дозвола (ФОТО)

Фото: Д. Миловановић

До пре неколико месеци овај бизнис је био под велом тајне у нашој земљи. Постоји добро разрађен ланац проналазача, преко трговца, па до крајњег купца - ресторана. У овом послу нема новајлија. Читав бизнис се обавља у сивој зони.

Колики је ход по ивици закона, конфликта и великих пара, најбоље говори недавно крвопролиће, када су у Срему браћа убила, највероватније због поделе територије, другу браћу. Тек се тада видело колико у нашој земљи тиња тихи рат око "белог и црног злата".

- Време је белих тартуфа и они су најскупљи и најцењенији - објашњава нам Т. М., док ходамо храстовом шумом, по Шумадији. - Има га око храста и тополе и тражи се у периоду од октобра до децембра. Не живим од посла са тартуфима и они су мени више као хоби. Због тога и не потежем много по Србији да би трагао за добрим комадима и великим количинама. У Срем никад не идем. Тамо је најризичније да се нађете на нечијој територији. Ту су најнезгоднији трагачи.

И док раном зором ходамо шумом, пратећи у стопу двогодишњу женку лагота ромањоло, расе која је међу најбољима за тражење тартуфа, наш водич нам не открива шта ради и коме продаје своје добре комаде. Говори нам да Србија лежи на тартуфима, али да се тек деведесетих чуло за њих. Некако су одувек били познати истарски и спачвански тартуфи.

Фото: Д. Миловановић

- Многи се у овим крајевима баве тражењем тартуфа - говори нам Т. М. - Када је летња сезона, креће се рано, у три или четири ујутру, по хладовини. Псима није лако по врућини да шетају и трагају по цео дан. Има и оних трагача који терају псе да до касно у ноћ буду на терену у потрази за тартуфима. Гоне их до изнемоглости.

Бели тартуф је дијамант, сваки тежи од 100 грама назива се "џокер"

После неких сат времена шетње, пас се у једном моменту само укопао и почео убрзано да копа по земљи. Разгрћући мокро и опало лишће. А, онда узбуђење. И за пса и за трагача. Адреналин скаче и док дотрчавамо до њега, из земље вири црни, зимски, тартуф. Полако, ножем, Т. М. креће да га откопава док пас скакуће од узбуђења око "плена". Али и награде. Следи комад добре домаће кобасице за пса.

- Када извадим тартуф из земље, одмах то место затрпам и вратим као што је било - казао нам је Т. М. - Тако долази до сједињавања мицелијума гљиве и корена дрвета, па да тартуф опет нарасте на истом месту.

Фото: Д. Миловановић

Тартуфи које смо нашли су мали, теже свега неколико грама. Јак мирис влажне земље. Тврда громуљица која се не може продати за нешто много новца, али је било извесно да ће завршити као деликатес за вечеру.

Како нам је испричао Т. М., цена тартуфа је променљива. Уз то, једна је цена када он прода код нас, а сасвим друга коју добије откупљивач, када их носи у иностранство да прода. Тако, од неких 50 до 100 евра за килограм летњег црног тартуфа, цена нарасте до 5.000 европских новчаница, када их купује ресторан у Италији.

О белом тартуфу слабо причају. Он је дијамант међу овим печуркама. И сваки тежи од 100 грама назива се "џокер". Многи од њих продају се на аукцијама и откупљују за по неколико десетина хиљада евра за килограм, објашњава нам Т. М. док се спуштамо крај потока. Тартуфи воле и ту да се крију, каже.

Фото: Д. Миловановић

- Сви скупљају тартуфе мимо закона и без дозвола - објашњава нам наш водич. - Не познајем никог ко је уписан у Министарству екологије и то ради легално. Кад добијеш дозволу, дужан си да платиш држави 10 одсто од вредности пронађених тартуфа. То нико не ради. Многи и кад траже тартуфе то раде по заштићеним деловима шума, по туђој земљи, некада све то раде у договору са ловочуварима, који их не дирају. Свега има.

Када извадим тартуф, одмах то место затрпам и вратим као што је било

СВИЊЕ ГА СМАЖУ

- НАЈБОЉИ проналазач тартуфа је пас. Мора бити добро дресиран јер може да се догоди да оштети или поједе тартуф. Међу одличним трагачима су расе лагото ромањоло, мађарска вижла и лабрадор. Последњих годину дана све је већа помама за псима лагото ромањоло, нарочито по Београду - објашњава нам Т.М.

Некада су се користиле и свиње, највише по Срему, где су се иначе чувале и водиле у слободну испашу. Док рију земљу, пронађу и тартуф. Ипак, оне више од паса воле да га поједу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ВИДЕЋУ ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПОСЛЕДЊА СЕЗОНА: Андрија Прлаиновић размишља о пензији