СТРУЧЊАЦИ АНАЛИЗИРАЈУ ЗА "НОВОСТИ": Ко све не би смео да прими вакцину против короне
ПРЕД вакцинацију се, ни када почне масовна имунизација у Србији, неће радити PСR тест, па се може догодити да вакцину приме и они који су инфицирани вирусом корона. Скривена инфекција, међутим, није препрека да се заврне рукав, јер штете од вакцине неће бити, али - ни користи.

Вакцине не треба да приме само деца и труднице / Фото П. Милошевић
Доктор Срђа Јанковић, имунолог и члан Кризног штаба, потврђује да вакцина неће помоћи ако је неко већ заражен, али и да се пред вакцинацију неће радити PСR.
- Већина вакцинисаних неће имати контраиндикације, јер вакцине нису живе и немају широк спектар ограничења за хроничне болести - каже Јанковић. - Неки лекови су стотину пута опаснији од вакцине. Они који су алергични само на пеницилин, немају од чега да страхују, јер пеницилин није компонента вакцине.
Тако, према званичним препорукама, бар засад, вакцине против ковида 19 не треба да приме само две категорије становништва - деца и труднице.
Разлог за то није страх да би код њих вакцина могла да изазове неке специфичне нежељене ефекте, другачије него у остатку популације, него чињеница да због журбе да се цепиво што пре пусти у промет, како би се сузбила пандемија, није било довољно времена да се нове вакцине испитају у ове две популације. Из истог разлога вакцинација се не саветује ни женама које планирају трудноћу.
Остале препреке за вакцинацију су привремене - тренутно повишена температура, акутна респираторна инфекција и акутно погоршање хроничне болести. Ограничење је трајно једино за особе алергичне на неке од компонената вакцине, али како нису све вакцине истог састава појединци ће, ипак, моћи да проберу.
Изузеће из имунизације за децу и труднице временом би могло да буде суспендовано, када се безбедност цепива додатно провери.
Ниједна од две вакцине које се засад примењују у Србији и није за најмлађе - "Фајзер Бионтекова" се даје старијима од 18 година, док је за руску "спутњик V" доња граница 16 година.
Испитивања антиковид-вакцина на старијој деци, у Америци ће, како је најавио др Ентони Фаучи, директор Националног института за алергије и заразне болести, највероватније почети овог месеца. Провера безбедности сваке вакцине у категоријама становништва у којима досад није "тестирана" заправо зависи од самих произвођача. Прва вакцина регистрована у Европи - "Фајзер-Бионтекова", прошла је са добром безбедносном оценом и нема доказа који указују на то да су труднице у опасности. Али, нема ни доказа да је за ову категорију сасвим безбедна.
Не догађа се ово први пут у историји имунизације. Једноставно, неке вакцине које садрже живе верзије вируса обично се не препоручују у трудноћи због могућности мање инфекције. Остале се трудницама саветују тек после дуже примене и праћења нежељених реакција у општој популације, јер се на трудницама, разумљиво, вакцине не тестирају.
Доктор Тања Јовановић, вирусолог Медицинског факултета у Београду, каже да још немамо довољно искуства са вирусом и уколико жене планирају трудноћу или уколико су трудне не треба да приме вакцину.
- То не значи да вакцина није безбедна већ само да није урађено довољно испитивања - каже др Јовановић.
ТЕРАПИЈА ОДЛАЖЕ ВАКЦИНАЦИЈУ
ЗА све остале групе становништва прецизно се зна шта су контраиникације за вакцинацију.
- Ако имате неку акутну инфекцију праћену температуром, а није корона, ви у том моменту не можете да примите вакцину. Затим, уколико имате неку хроничну болест која захтева активну терапију у том периоду кад се прима активна терапија, не можете да примите вакцину - објашњава др Јовановић.
Препоручујемо

ВЕЛИКИ ДОГОВОР: Русија ће Србији обезбедити два милиона доза вакцине
06. 01. 2021. у 12:46

КАДА ЋЕМО СЕ РЕШИТИ МАСКИ? Др Кон: Вакцинисати 3,5 милиона људи у Србији!
04. 01. 2021. у 09:31

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (1)