ПО ЧЕМУ СЕ РАЗЛИКУЈУ ОКСФОРДСКА И РУСКА ВАКЦИНА: Ако одобре Астразенеку, очекујемо је у фебруару
ВАКЦИНА коју су развили компанија Астразенека и Универзитет Оксфорд представља гро вакцина у Ковакс програму ЕУ, у којем учествује и Србија, каже др Бојан Тркуља, директор Удужења произвођача иновативних лекова Иновиа.
Гостујући на ТВ Пинк, др Тркуља је навео да ће Европска агенција за лекове (ЕМА) 29. јануара донети решење о дозволи за ту вакцину. Каже да уколико буде одобрена, можемо исто да очекујемо у Србији од фебруара и додаје да је наша земља на време инвестирала у Ковакс програм и захваљујући томе требало би да будемо међу приоритетним земљама које ће добити испоруку ове вакцине.
Др Тркуља је објаснио да постоји сличност са руском вакцином, у томе што је и за принцип рада Астразенекине вакцине коришћен аденовирус, као такозвани вектор или носач, на који је додат један протеин, специфичан за вирус корона. Додао је да су аденовируси присутни свуда око нас и практично безазлени за људски организам. Како је нагласио, разлика између две вакцине је у томе, што су код вакцине Спутник V коришћени аденовируси који нападају људе, а код Астразенекине, вирус који напада шимпанзе.
Мања је шанса да ће наш имуни систем препознати тај носач и неутралисати вакцину пре него што она испољи свој ефекат, тј. пре него што се имуни систем створи имунитет, истиче гост Свитања.
Наводи да је разлика и у томе што су у двема дозама руске вакцине коришћени различити аденовируси као носачи, док је код Астразенеке исти аденовирус и у првој и другој дози вакцине.
Одговарајући на питање колико нас штити Астразенекина вакцина, др Тркуља каже да се на основу објављених прелиминарних резултата истраживања фазе три очекује да би ефикасност могла бити око 70 одсто након друге дозе.
Посебно је истакао важност тога, што код пацијената код којих није развијен комплетан имуни одговор уз помоћ вакцине, и десило се да се заразе вирусом корона, није било смртних случајева, као ни тежих облика болести.
Истраживања фазе три обављена су на око 60.000 пацијената у Великој Британији, Бразилу, Јужној Африци и САД, с тим што се за последњу земљу чекају прелиминарни резултати.
Др Тркуља каже и да ће тек по добијању дозволе бити познато којој је популацији намењена, али не очекује да ће бити горње старосне границе, док остаје отворено питање да ли ће се моћи примењивати код млађих од 18 година.
(Ало)
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)