ХИТНА НЕЋЕ ДА ВОЗИ СТАНАРЕ ДОМОВА: Станари приватних социјалних установа повремено се суочавају са бахатошћу појединих здравствених служби
ПРОБЛЕМИ са Хитном помоћи трају годинама, тачније не са лекарима и техничарима, него са њиховом службом транспорта за коју се добија упут за превоз пацијента. Често се чека по више сати да преузму особу, а дешава се и да не желе да возе ако неко из дома није у пратњи.

Архива
Радослав Миловановић, председник Удружења приватних социјалних установа, наглашава да њихова бахатост иде дотле да одбијају да изнесу корисника дома до возила, или да га врате кад му се укаже услуга у болници. Обично за све кажу да није њихов посао.
- Питамо се чији је, када им је држава обезбедила одговарајућа возила, опрему и обуку да би се бавили својим послом. Услугу транспорта би требало да пружају здравствено осигураној особи без обзира на то да ли је на смештају у дому или код куће, болници, на улици. Круна свега је била у последњих месец дана када су у позивима за транспорт диспечери одговарали: "Добили смо наређење да не возимо из приватних домова."
За Миловановића је то дискриминација невиђених размера, на коју је удружење реаговало дописима министрима рада и здравља. Он сматра да није реално да се дешавају такве ситуације, када се зна колико се добрих ствари урадило и ради за нашу најстарију популацију у доба короне.
- Граде се болнице, запошљава већи број радника, имамо бесплатно PCR и антигенско тестирање, вакцинацију и многе друге погодности, а све то поприлично кошта буџет. Питамо се ко су појединци који су себи дали за право да се оглуше о права грађана, дају дезинформације о непостојећим наређењима да се не возе људи из приватних домова - каже наш саговорник.
Миловановић се пита да није један од разлога све већи број приватних санитета који возе болесне и то добро наплаћују.
- Домови за старе су све више не само социјалне, него и здравствене установе и сматрамо да је неопходан улазак у здравствени систем наше државе сваког дома који за то испуни одређене услове. Тако би смањили драстично проблеме на које свакодневно наилазимо, а домски лекар би могао да буде изабрани лекар сваког корисника - објашњава наш саговорник.
Све медицинске услуге које се пружају здравствено осигураној особи морају да буду о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање без обзира на то где се пружају.
ПОЈЕДИНАЧНИ СЛУЧАЈЕВИ
ОДРЕЂЕНИ приватни домови за смештај одраслих и старијих особа обраћали су се Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и указали на проблем са службом транспорта пацијената. Тим поводом они су контактирали са Министарством здравља, од кога је добијена следећа информација:
- Корисници услуге социјалне заштите домски смештај, о ком год пружаоцу да се ради, нису дискриминисани, већ се вероватно ради о појединачним ситуацијама услед тренутног недостатка капацитета Хитне помоћи - стоји у одговору надлежних.
Препоручујемо

ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА ЗА ХИТНУ ПОМОЋ: За 24 сата у Београду превезли 131 ковид пацијента
16. 12. 2020. у 07:43

БИЗАРАН ЗЛОЧИН: Украли возило Хитне помоћи у Краљеву и запалили га на депонији!
16. 10. 2020. у 10:07

ДРЖАВА ЗАБОРАВИЛА ПРИВАТНИКЕ: Једнократну помоћ нису добили сви социјални радници
24. 11. 2020. у 06:47

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)