РУСКИ ТЕСТ "ТОРЛАКА" ЗА "СПУТЊИК V": За мање од две недеље биће познато да ли наш Национални институт може да производи руско цепиво

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

30. 01. 2021. у 11:00

ТИМ из три руске институције - Министарства за индустрију, Фонда за директне инвестиције и "Генеријума", највећег произвођа вакцина у Русији, 11. фебруара долази у "Торлак".

РУСКИ ТЕСТ ТОРЛАКА ЗА СПУТЊИК V: За мање од две недеље биће познато да ли наш Национални институт може да производи руско цепиво

Фото Н. Скендерија

Тада ће проверити да ли национални институт има могућности и капацитете да производи "спутњик V", а ако оцена буде позитивна, производња би могла да почне у априлу. То би за нас био спас пред јесењи талас ковида 19, јер је све извесније да, због дефицита вакцина на светском тржишту, планета до тад неће успети да заустави пандемију.

Ако процена буде да "Торлак", уз малу реорганизацију и набавку дела опреме, може да усвоји руску технологију за производњу вакцине, према сазнањима "Новости", одмах ће се ући у припреме за прву прелиминарну фазу производње. Засада се као могућа опција "таргетира" погон за производњу полио вакцине. Он је обновљен и има највећи део опреме, а слободан је, што није мање важно, јер производње не могу да се укрштају, и за антиковид вакцину, као и за друге, мора да постоји посебан погон.

Саговорник "Новости" наводи да би пре закључка да ли "Торлак" уопште може да прави "спутњик V" било преурањено говорити о томе колико би доза могао да произведе. Ако се установи да је покретање производње изводљиво, два милиона доза до јесени, колико је раније договорено да купимо од Русије, уз све што је већ уговорено са другим произвођачима, Србији би обезбедило комфорну позицију, без забринутости око набавке цепива.

- Аранжман са Русима потврда је стратешких, пријатељских и историјски добрих односа између наше две земље, као што је и потврда одличних односа које је председник Александар Вучић изградио са Владимиром Путином и Руском Федерацијом - каже за "Новости" Ненад Поповић, министар за иновације и технолошки развој.

РЕТКЕ НЕЖЕЉЕНЕ РЕАКЦИЈЕ

КАО и после сваке вакцинације, и сад се прати учесталост свих нежељених реакција.

- Имали смо три нежељене реакције на око 415.000 вакцинисаних, што је око 0,7 на 100.000 - рекла је Кисић Тепавчевић.

- То су три нежељене реакције теже по дефиницији и захтевају хоспитализацију, али особе нису били животно угрожене. Један хематом, једно запаљење лимфних чворова и један блажи облик алергијске реакције. Брзо им је санирано здравствено стање и пуштени су кући.

Павле Зелић каже да су до сада пријављене укупно 62 реакције на вакцину.

Сама технологија проиводње "спутњика V", векторске вакцине у којој су као носачи коришћени аденовирус 15 за прву дозу, и аденовирус 5 за ревакцинацију, нама није позната. То је поврдила др Вера Стојиљковић, директор "Торлака".

- Институт је спреман да "хитно предузме неопходне кораке" за успостављање своје производње руске вакцине - рекла је Стојиљковићеве. - Уверена сам да би "Торлак", уз подршку државног врха, заједно с руским стручњацима могао веома брзо да успостави производњу ове вакцине у Србији.

Русија нам је јуче испоручила 20.000 првих и исто толико других доза антиковид вакцине, а у понедељак се очекује и 9.800 "Фајзерове". То су редовне испоруке, иако у смањеним количинама, које ће бити надокнађене од средине фебруара.

ИСПОРУКА Министар Поповић са руским вакцинама на аеродрому у Београду, Фото Танјуг

Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства Србије каже да су у овој институцији спремни да брзо провере нову серију и издају сертификат за употребу вакцине.

Иако је по обухвату вакцинацијом, са 426.615 пелцованих бар једном дозом, Србија прва у региону, друга у Европи, Кризни штаб одлучио је јуче да противепидемијске мере остају на снази. Управо из разлога да нас опуштање не би вратило у неповољну ситуацију.

Није укинут ни обавезан PCR тест за улазак из Мађарске, иако је било захтева да се са овом суседном земљом направи преседан.

- Разматрали смо и такву могућност, и имајући у виду запажен тренд пораста протеклих дана у овом моменту се нисмо одлучили за такву меру - казала је Дарија Кисић Тепавчевић после седнице Кризног штаба.

- Имајући у виду да је таква епидемиолошка ситуација, нисмо отворили ни могућност присуства публике на "Маракани" 18. фебруара, на утакмици између Црвене звезде и Милана.

Са почетком масовне вакцинације борба против ковида постала је активна, јер како каже Дарија Кисић Тепавчевић, сада имамо оружје у рукама.

- Минимални степен колективног имунитета који је довољан да нас штити је око 70 одсто, али ту не улазе само вакцинисани, него и они који су стекли имунитет након прележане болести - објашњава она.

Колико излечених пацијената отпусте дневно, исто толико болесних приме

ЕПИДЕМИОЛОШКА крива опет шета доле-горе, па смо јуче са 1.717 потврђених случајева инфекције короном, имали 125 заражених више него дан раније. Срећом, имали смо мање умрлих - 18 у последња 24 сата или четири мање него у четвртак. Број хоспитализованих се, ипак, не смањује значајно. У болницама је 4.119 оболелих од ковида, од којих 158 на респираторима.

Сви ови параметри показују да је епидемија још на клацкалици, а лекаре посебно забрињава прилив пацијената који захтевају болничко лечење.

Фото Танјуг

- Уочавамо да стагнирамо према броју хоспитализованих, јер је број пријема готово исти као број отпуста - каже проф. др Едита Стокић (на слици), директор КЦ Војводине.

- Прилив у ковид-амбуланте је и даље велики, и оних којима је инфекција тек потврђена и оних који долазе на контролу после кућног лечења или отпуста из болнице. Све то нам сигнализира да је за опуштање рано. Ни они који су вакцинисани не смеју попустити у мерама заштите, јер могу да се заразе пре постизања пуног имунитета.

Проф. Стокић јуче је на редовној конференцији била једини саговорник новинарима, па је изнела податке само за КЦ Војводине. Она је рекла да је међу запосленима солидно интересовање за вакцинацију, и да је већ у току и ревакцинација:

- Овај број хоспитализованих омогућио нам је да од седам интензивних јединица пет затворимо и да капацитете више преусмеримо на нон-ковид пацијенте. Већи део КЦВ је сада у нон-ковид систему. Б. Р.

- Не знамо дужину имунитета који се постиже вакцином, али велики број нас треба да буде вакцинисан, да не дозволимо да се вирус шири. Према садашњим проценама, између 1.500.000 и 2.000.000 људи требало би да буде вакцинисано да бисмо имали степен колективног имунитета који ће да заустави епидемију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.

02. 01. 2025. у 15:26

ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)

ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)

СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.

02. 01. 2025. у 15:49

Коментари (0)

ШОК ВЕСТ НА КРАЈУ 2024: До олимпијске медаље у тенису на Играма у Паризу - уз канцер!