ЗАГАЂЕЊЕ ваздуха у Србији и до 20 пута је веће него у земљама Европске уније.
Повезане вести

У ВАЗДУХУ САДА ЛЕБДИ И ПОЛИТИКА: Грађани брину да ли удишу отрове, надлежни упозоравају да се протести злоупотребљавају
КАКАВ ваздух удишемо, питају се грађани Србије.
11. 01. 2021. у 08:44

ОД УГЉЕН-ДИОКСИДА НАПРАВИЛИ ГОРИВО: Проналазак научника са Оксфорда, ево како да се смањи загађење ваздуха
НАУЧНИЦИ са Универзитета у Оксфорду су успели да пронађу начин како да смање загађење које изазива ваздушни саобраћај.
09. 01. 2021. у 20:50

УПОЗОРИО НА ГРЕШКЕ У МЕРЕЊУ ЗАГАЂЕНОГ ВАЗДУХА, ПА ДОБИО - ОТКАЗ: Миленко Јовановић отпуштен из Агенције за заштиту животне средине
САДА већ бивши начелник Одељења за контролу квалитета ваздуха у Агенцији за заштиту животне средине Миленко Јовановић, након што је упозоравао директора на погрешна поступања када је реч о мерењу загађења ваздуха - добио је отказ.
26. 12. 2020. у 11:02

РИЗИК ЗА СВЕ СТАНОВНИКЕ ВАЉЕВА: Највеће загађење ваздха забележено прошлог четвртка
ВИШЕ од половине дана протекле седмице ваздух у Ваљеву био је загађен, саопштила је организација “Локални одговор” из града на Колубари, у оквиру акције “Аеро Аларм”.
21. 12. 2020. у 13:29

АКО ТО НЕ РЕШИМО БИЋЕМО БОЛЕСНИ: Доктор Несторовић изнео драматично упозорење због загађења ваздуха
У ВЕЧЕРАШЊОЈ емисији Хит твит на ТВ Пинк гости су премијерка Србије Ана Брнабић, певачица Наташа Беквалац и епидемиолог др Бранимир Несторовић, који су између осталог говорили и о екологији.
20. 12. 2020. у 22:10
Најновије из рубрике

ИЗДАТО УПОЗОРЕЊЕ: Ево где се премешта невреме, биће и града
РХМЗ Србије издао је најновије хитно упозорење на невреме које је објављено у 12.40 часова и то за подручје Поморавља, Браничева и Јужног Баната на јаке пљускове са грмљавином, појавом града и јаким ветром.
27. 07. 2025. у 13:32

КАД СРЦЕ ДИШЕ ЗА НАЈМЛАЂЕ: Фондација Mozzart донирала неонатални респиратор Тиршовој
ДОНАЦИЈА представља једну од највећих инвестиција у здравствени систем Србије
27. 07. 2025. у 10:00

СРБИ МАСОВНО ОСТАЈУ БЕЗ ТАБЛИЦА У ГРЧКОЈ ЗБОГ ЗНАКА КОЈИ СВИ ИГНОРИШУ: Казне стижу одмах
ЗА путовање аутомобилом у страну земљу, осим пуног резервоара и добре навигације, потребно је знати и основне информације о саобраћају, односно саобраћајним знацима, како не бисмо дошли у ситуацију да платимо казну и тако себи ускратимо део буџета за летовање.
27. 07. 2025. у 09:39

"СПАСЕНО ВИШЕ ОД 10 ОСОБА У ПОЖАРИМА" Дачић: Никада више интервенција него ове године
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је од суботе до 6 сати јутрос у Србији евидентирано је 236 пожара на отвореном простору, а да је тренутно активно 27 пожара.
27. 07. 2025. у 09:20

РАДАРСКИ СНИМАК ПОКАЗУЈЕ КАКО СЕ КРЕЋЕ У НЕВРЕМЕ У СРБИЈИ ИЗ САТА У САТ: Погледајте где ће бити највише падавина и у које време
ПОСЛЕ најтоплијег дана у Србији од почетка лета, од данас, па све до краја јула, температуре кретаће се у интервалу од 25 до 30 степени Целзијусових. Снимци радара и кретања облака указују да ће данас у току дана највише кише пасти у 13 часова у централној и источној Србији. Све до 17х облаци ће се повлачити ка северу, а од 19х неће више бити падавина.
27. 07. 2025. у 08:54
nikola
12.02.2021. 15:02
BRISEL - Elektrane na ugalj u Evropskoj uniji odgovorne su za najveći dio zagađenja kontinenta, pokazala je nova analiza Evropske agencije za životnu sredinu (EEA). Gledano po članicama, najveći industrijski zagađivač vazduha i vode u EU je Britanija, a slijedi Njemačka. Istovremeno blok dobro napreduje s ostvarivanjem ciljeva evropske energetske i klimatske politike za kraj ove i sljedeće decenije. Evropska agencija je za izvještaj "Ispuštanje zagađivača u prirodnu sredinu evropskog industrijskog sektora" obradila podatake o emisiji 35.000 industrijskih postrojenja iz 65 oblasti privrednih aktivnosti, uključujući elektrane, petrohemijske rafinerije i pogone za preradu metala iz 28 članica EU, Islanda, Lihtenštajna, Norveške, Švajcarske i Srbije. Analiza je zasnovana na posljednjim raspoloživim podacima za 2015. koji su nedavno dodati u Evropski registar ispuštanja i transfera zagađivača (EPRTR). Iako je ostvaren dobar napredak na putu ka ciljevima klimatske i energetske politike EU za 2020. i 2030, izvještaj je pokazao da su postrojenja na ugalj zaslužna za najveći dio emisije ugljendioksida (CO2), sumpordioksida (SO2) i azotnih oksida (NOx) u životnu sredinu. Elektrana "Belhatov" u Poljskoj u 2015. je ispustila najveću količinu sva tri zagađivača, dok su "Drax" u Britaniji, "Jänschwalde" u Njemačkoj i "Kozienice" u Poljskoj na vrhu po svakom od ta tri zagađivača. Kada je u pitanju ispuštanje CO2 u vazduh, od 10 najvećih industrijskih zagađivača, devet su elektrane, a deseta je prerada metala, šest su u Njemačkoj, dva u Poljskoj i po jedan u Britaniji i Francuskoj. Od 65 ekonomskih aktivnosti uključenih u registar, elektrane na ugalj odgovorne su za najveće u Evropi emisije SO2 i NOx. Ugalj je i dalje gorivo koje se najčešće koristi u velikim postrojenjima za sagorijevanje elektranama, rafinerijama ili velikim hemijskim fabrikama i čeličanama, iako posljednjih godina iskorištena količina opada. U posljednje vrijeme ta postrojenja su značajno unaprijedila ekološke performanse i u vazduh ispuštaju manju emisiju po potrošenoj jedinici energije. Istovremeno je potrošnja biomase u postrojenima za sagorijevanje, iako i dalje minorna, utrostručena između 2004. i 2015. Prema analizi, polovina postrojenja odgovornih za najveće ispuštanje zagađenja u vazduh i vodu nalazi se u Velikoj Britaniji (14), a slijede Njemačka (7) i Francuska i Poljska (5). Podaci su pokazali i da su postrojenja za tretiranje otpadnih voda odgovorna za najveći dio azota, fosfora i organskog ugljenika ispuštenog u vodu. Najviše takvih zagađivača locirano je u Britaniji, Francuskoj i Španiji. (EurActiv.rs)