И ДОБРОЋУДНИ СЕ ТЕШКО УКЛАЊАЈУ: Др Михаило Милићевић о сложености лечења тумора на мозгу

И. Ковачић

20. 02. 2021. у 16:21

КАКО ће се лечити тумор мозга, зависи од његове локализације, врсте и последица које узрокује. Када због незгодног положаја не може да се оперише или га је немогуће комплетно одстранити, примењују се зрачење и хемиотерапија.

И ДОБРОЋУДНИ СЕ ТЕШКО УКЛАЊАЈУ: Др Михаило Милићевић о сложености лечења тумора на мозгу

Фото:В. Данилов

У случајевима када је оперативно лечење могуће онда је неопходно детаљно планирање хируршког захвата да би се спречила оштећења здравих делова мозга. У супротном, последица лечења може да буде инвалидност.

У интервјуу за "Новости", др Михаило Милићевић, неурохирург Универзитетског клиничког центра Србије, каже да је лечење тумора мозга велики изазов:

- Тумори мозга чине око пет до седам одсто свих тумора у људској патологији. Нажалост, међу овим туморима доминирају они који су малигни. Половина свих тумора можданих структура настаје као последица метастатских процеса са других органа. У другој половини су примарни тумори мозга. Међу њима четвртина је малигних. Они не метастазирају, али без обзира на то, њихово лечење је веома сложено и тешко за пацијента и његову породицу, јер је реч о најмалигнијим променама.

* На основу чега доносите одлуку: операција или не?

- На основу клиничког стања пацијента, дијагностичких резултата, пре свега налаза скенера и магнетне резонанце, постојања претходних болести, година старости, величине и локализације промене, повезаности промене са неуролошким статусом. Доношење таквих одлука је често веома сложено и осетљиво питање где највећу улогу има знање и искуство самог хирурга. Одлука се у понекад таквим ситуацијама мора донети веома брзо, некада чак и без довољних података из раније медицинске историје пацијента. У ери модерне медицине због веће доступности дијагностичких процедура порасла је учесталост уочавања бенигних промена, које не узрокују симптоме због којих је пацијент урадио преглед. Код таквих пацијената треба узети у обзир да они практично немају никакве тешкоће, а да би сама операција сигурно оставила неке последице у виду главобоље, неуролошког дефицита, или постоперативне епилепсије, а да пре операције нису имали ништа од наведеног.

* Ипак, некада и бенигне промене праве проблем?

- Иако се сматрају хистолошки бенигним, оне могу да буду подједнако тешке за уклањање, с обзиром на то да могу да се јаве у веома функционалним регијама мозга, али и с обзиром на њихове неретко велике димензије. Оно што их разликује од малигнијих варијанти је њихов спори раст и мања агресивност, што дозвољава мозгу да се временом прилагоди новој запремини у лобањи уз очување свих функција. Успешно хируршко уклањање целог бенигног тумора обично значи и излечење пацијента.

РИЗИК ОД ЈОНИЗУЈУЋЕГ ЗРАЧЕЊА

* Шта све може да буде узрок појаве тумора мозга?

- Као и сви тумори, тумори мозга настају мутацијом гена, међутим, за највећи део тумора разлог мутације гена се не зна ни на садашњем стадијуму медицинске науке. Међутим, неки фактори су идентификовани као фактори ризика. То су изложеност винил-хлориду, Епштајн-Баровом вирусу или јонизујућем зрачењу. Тумори мозга се јављају и у склопу неких наследних болести као што су неурофиброматоза, туберозна склероза и Вон Хипел-Линдау болест. Није поуздано доказано да је ранија трауме главе и мозга одговорна за настанак туморских процеса у мозгу. Светска здравствена организација (СЗО) препоручује ограничену употребу мобилних телефона код деце, уз коришћење телефона даље од лобање и мозга.

* Да ли одлуку о операцији може да донесе један лекар?

- Не, одлуке се доносе конзилијарно. Због изузетне сложености и свеобухватности лечења пацијената са туморима мозга формиран је пре шест година Центар за неуроонкологију, који се састоји од одељења неурохирургије, одељења за стереотаксичну радиохирургију и дневне болнице. Оваква организација је направљена са циљем да се унапреди лечење и побољша нега.

* Где све тумор може да се нађе у мозгу?

- Локализација тумора мозга може да буде веома различита, практично у сваком његовом делу. Промене могу да се појаве на самом мозгу, али и на тврдој можданој опни, можданим нервима, хипофизи. Главна подела је на оне у великом и оне у малом мозгу. Притом, веома је важно да ли се тумор налази у самом мозгу или га само притиска са спољашње стране. База лобање и регија хипофизне жлезде су посебне и деликатне локализације тумора различитог хистолошког порекла, којима се може приступити и ендоскопском техником кроз носне ходнике. Ова техника јесте захтевна у извесном смислу, али је комфорнија за пацијенте, лакше је подносе и опоравак је бржи.

* Шта када тумор ствара последице, а не може да се оперише?

- Захваљујући савременом статусу медицинске науке и технике, углавном сваки тумор мозга може да се оперише уколико је то потребно и оправдано. Када га ипак није могуће уклонити, на располагању су зрачење и хемиотерапија. Зрачење се спроводи различитим техникама конвенционалног зрачења или у новије време и савременим фокусираним зрачењима - радиохируршким процедурама које се обављају и у нашој земљи на гама и икс ножу. Примена хемиотерапије је исто веома значајна, намењена је за малигне туморе и често се комбинује са зрачном терапијом, јер потенцира дејство зрачења.

ОПЕРАЦИЈЕ И У БУДНОМ СТАЊУ

* Које су могућности када тумор мозга мора да се оперише, а на незгодном је месту?

- Тада увек бирамо да део тумора заостане, да би се пацијент боље неуролошки опоравио и да не развије неку инвалидност. У таквим ситуацијама користимо напредне технике и уређаје који повећавају безбедност и прецизност операције као што су неуронавигација и неуромониторинг. У нашој установи се спроводе и операције тумора мозга у будном стању уколико је тумор локализован близу или у самој регији мозга задуженој за говор. Туморе мозга не оперишемо код пацијената који су у веома тешком општем стању, које није изазвано постојањем самог тумора.

* А, у случају појаве метастаза?

- Уколико се ради о метастатском тумору мозга, онда се испитује степен дисеминације болести по другим органима, утврђује се примарни процес и доноси се одлука о сврсисходности оперативног лечења.

* Који су симптоми тумора мозга?

- Најчешћи симптоми cy главобоља, повраћање, измењеност менталног статуса и стања свести. Може да дође и до појаве епилептичних напада, развоја слабости супротне стране тела, отежаног говора. Тумори хипофизне жлезде се оглашавају испадима у видном пољу или у ендокриној функцији у смислу смањеног или повећаног нивоа појединих хормона у крви. Уколико је тумор локализован у малом мозгу често може доћи до појаве јаких вртоглавица, отежаног хода и поремећаја равнотеже као и опструктивног хидроцефалуса. Није искључена ни слабост слуха, вида, болова у половини лица... Нажалост, поједини тумори мозга се могу понекад огласити и животно угрожавајућим крварењем, што такође захтева хитну хируршку интервенцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (0)

РУСКА ПОСЛА: После онога што су Рус урадио усред Америке - реаговао и Владимир Путин