НЕ ДИСКРИМИНИШИТЕ БРАЧНУ ЗАЈЕДНИЦУ И ХРИШЋАНСКЕ ВРЕДНОСТИ : За СПЦ нацрт закона о правима геј особа неприхватљив
ПРЕДЛОГ закона о истополним заједницама за Српску православну цркву је неприхватљив, јер је огромна већина његових одредаба у супротности са јеванђељем Христовим и свеукупним искуством и праксом Цркве на којима је духовно и морално утемељен српски народ, као и целокупна европска цивилизација.
О закону који би требало да регулише права и обавезе геј заједница, а који је у фази израде званичног нацрта, овај став заузео је јуче Свети архијерејски синод СПЦ. Црква, како је наведено у синодском саопштењу, сматра недопустивим законско изједначавање истополних заједница са браком и породицом, на начин како је то учињено у тексту нацрта.
- Црква поштује слободу коју нам је Бог даровао и разуме људску тежњу да своју слободу исказује на различите начине, али тиме се дискриминише брачна заједница, као хришћанска и законом заштићена вредност - наведено је у саопштењу СПЦ.
Синод је сагласан да постоји "потреба за остварењем личних, имовинских и других права које третира нацрт закона о истополним заједницама", али и указује на могућност да се она у правном поретку остварују административним путем, без задирања у брачно и породично законодавство.
У све жешћу јавну размену мишљења поводом усвајања овог, по много чему, контроверзног прописа, јуче се укључила и Српска црква. Изричито противљење закону, као "противуставном, недемократском, непотребном и штетном", формулисала је недавно као апел група од 212 интелектуалаца - академика, професора и уметника. Као одговор на ову иницијативу, стигла је подршка законском регулисању истополних заједница кроз "контрапетицију" коју је потписало 500 академских радника и активиста. Њихова виђења новог закона и аргументи - потпуно су супротни.
ГУШЕЊЕ КРИТИКА НА РАЧУН ЛГБТ
КЉУЧНЕ примедбе које су у јавности досад изнете на Нацрт закона о истополним заједницама "гађају" жељу законодавца да легализује истополне бракове, као и да у следећем кораку на мала врата геј особама омогући усвајање деце. Овај пропис у органској је вези са новим законом о забрани дискриминације (такође је у припреми) којим се стварају услови за обрачун са сваком критиком тако конципираног система поштовања људских права ЛГБТ особа.
Министарка за људска и мањинска права Гордана Чомић у овом сукобу мишљења види прилику за дијалог, у ком би се чули аргументи СПЦ и других верских заједница о томе зашто желе да спрече права и слободе људи који живе у истополним заједницама.
- Као што је потребан дијалог о томе да се женама не могу укидати права забраном прекида трудноће, зато што тако сматра СПЦ, треба нам и дијалог са Црквом о томе да се не могу оспоравати слободе онима који желе да живе у истополној заједници. Не сумњам да СПЦ, као што има аргументе да прописује како жене треба да живе, има и за то како треба да живе они који желе да заснују овакву заједницу - истиче министарка Чомић.
Да министарство које води Чомићева и законописци никако не би смели да буду глуви на став и аргументе СПЦ, сматра социолог проф. др Слободан Рељић.
- Црква је најкредибилнија адреса у нашем друштву, која има пуно право да заузима став о кључним питањима од јавног значаја. Она је темељ српског културног и националног идентитета и традиције и уважавање њених разлога у овом случају требало би да буде обавеза. Јер, никако не смемо прихватити да се наводна заштита од дискриминације мањине претвори у општу дискриминацију већине. То је у демократском друштву недопустиво - објашњава Рељић.
ПРИМЕДБЕ ПОСЛАТЕ НА ВРЕМЕ
СВЕТИ синод СПЦ, како је наведено у саопштењу, своје примедбе на Нацрт закона о истополним заједницама доставио је Влади Србије у законском року. Члан Радне групе за израду овог прописа Горан Милетић каже да их он - није видео.
- Могуће је да су примедбе послате, али до мене нису стигле - каже он.
Саопштење Светог Синода члан радне групе за писање закона и активиста за права ЛГБТ особа Горан Милетић види као израз неразумевања законског текста:
- Црква се противи изједначавању истополних заједница са браком и породицом, али у овом закону то није случај. Посреди је само потреба, коју СПЦ не уважава, да се нови закон уклопи у постојећи правни систем Србије - каже Милетић.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)