ПРОФЕСОР ЛАЛИЋ ИМА ВАЖНУ ПОРУКУ: Одбијање вакцине је као одбијање инсулина код дијабетичара, примите цепиво!
ПРОФЕСОР Небојша Лалић, декан Медицинског факултета у Београду, каже да вакцине могу имати појединачне нежељене ефекте и да је то карактеристично за сваки лек који постоји, као и да је вакцина цивилизацијско достигнуће и да ту нема дилеме.

Фото: Принтскрин
Упоредио је оклевање када је реч о вакцинацији против коронавируса са увођењем инсулина код пацијената са дијабетесом и истакао да приступ "сачекаћемо шта ће да буде" врло често може да буде погубан.
Небојша Лалић је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, објаснио зашто у Србији и даље има доста неодлучних по питању вакцинације.
- Та неодлучност је вероватно последица нечега што није од јуче, то је почело са оном епидемијом свињског грипа, можда и пре тога, а то је нека врста кампање против вакцинације која је нама медицинским радницима потпуно страна - рекао је Лалић.
Што се тиче вакцинације, наглашава, треба да се вакцинишу сви који нису у ретким изузетним случајевима када треба причекати с вакцинацијом, на пример код погоршања неке болести и слично.
- Са друге стране, постоји и нешто што се зове инерција. Када немате довољно едукације људи, објашњавања, када није одређено јавно мњење према нечему, укључујући и нас који радимо непосредно на том послу, медије и власти, када нисмо јако и стриктно одређени према томе да само комбинација вакцинације и заштите може да заустави епидемију, онда долазимо у једну ситуацију оклевања људи - објаснио је Лалић.
Упоредио је то са увођењем инсулина код пацијената са дијабетесом.
- Увођење инсулина код пацијената је потребно врло често јако рано. Међутим, то се одлаже како због пацијента тако и због лекара. Одлаже се чекајући да се нешто деси, да се нешто види и тај неинтензивни приступ, приступ сачекаћемо шта ће да буде, врло често може да буде погубан - рекао је Лалић.
И за оболеле од дијабетеса, којих је у Србији више од 700.000, важна је порука да би требало да се вакцинишу.
- За њих је то изузетно важна порука, ковид доноси 50 одсто већу смртност него изван ковида код пацијената са дијабетесом и много тешких компликација. Пацијенти са дијабетесом су у првом реду потребе за вакцинацијом и изузеци од тога када треба сачекати се могу на прсте набројати - истакао је Лалић.
Указао је да код пацијената са дијабетесом нема неке вакцине која би требало да има предност у односу на другу, већ се треба вакцинисати што пре.
Пре сто година је откривен инсулин, а на питање да ли ово може да буде година када ће имунизација победити корону, Лалић одговара: "Надамо се и радимо на томе".
"Нема разлога да студенти не буду вакцинисани сада и одмах"
Професор Лалић је рекао да су студенти и наставници Медицинског факултета у првом реду борбе против ковида и пропагирања што хитније и што брже вакцинације.
Навео је да је међу студентима медицине велико интересовање за вакцинацију, као и да је сигуран и да је на другим факултетима то добро организовано.
- Студенти су сада почели тај нови семестар, већином вирутелан, али не баш на свим факултетима и у свакој ситуацији. Заиста не видим никакав разлог да студенти не буду вакцинисани сада и одмах, јер је то врло значајна популација - поручио је Лалић.
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)