ДИРЕКТОРКА РФЗО ИСТИЧЕ: Због короне потрошено и до 10 пута више појединих антибиотика
САЊА Радојевић Шкодрић. в.д. директора Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) говорила је о потрошњи антибиотика за време пандемије, као и о терапијама и лековима против короне.
- Потрошња појединих антибиотика у Србији повећана је и до 10 пута због коронавируса. Када је реч о антибиотицима који се издају у апотекама, потрошња појединих у децембру месецу увећана је од пет до седам пута у односу на просечну месечну потрошњу у 2019. Када говоримо о инјекционим, односно инфузионим антибиотицима који се примењују у болницама, потрошња појединих антибиотика је била већа од пет до 10 пута у односу на просечну месечну потрошњу у 2019. години.
- Изузетно је важно је да се приликом прописивања лекова из групе антибиотика прате протоколи, који кажу да се антибиотици не дају рутински, већ када се то мора, посебно због могуће резистентности, и стручне смернице за њихову примену, као и да се ови лекови у апотекама издају само уз рецепт или специјалистички извештај - каже др. Сања Радојевић Шкодрић.
Имамо и проблем с несташицом антибиотика "левофлоксацина".
- За "левофлоксацин" постоје лекови од више произвођача и на тржишту нису увек присутни сви, али увек јесте од неког произвођача, те га пацијенти увек могу наћи овај антибиотик. На сајту РФЗО се објављују подаци са списком апотека којима је испоручен.
Какво је стање с "фраксипарином", који се користи против згрушавања крви?
- До краткотрајног дисконтинуитета у снабдевању апотека "фраксипарином" почетком године дошло је због вишеструко веће потрошње у лечењу ковид пацијената јер поједини по отпусту из болнице, због повишених вредности Д-димера, морају да се лече јос неколико недеља у кућним условима овим леком, као и због промене компаније која је одговорна за овај лек. "Фраксипарин" је годинама имао доминантан удео у потрошњи лекова из групе нискомолекуларних хепарина, због чега и постоји највећа потражња за њим у апотекама. Од тада не постоји проблем у снабдевању и на сајту РФЗО се објављују подаци са списком апотека којима је лек испоручен.
Управо смо набавили и амерички "бамланивимаб".
- "Бамланивимаб", нови лек из групе неутралишућих антитела, имамо за 5.800 пацијената. Набавка ових лекова је веома тешка, с обзиром на то да су ограничени капацитети производње. Чак и у држави произвођача не користе се масовно јер је производња антитела врло скупа.
Сјајно је што смо га набавили, али то је недовољно за све наше потребе.
- Следеће испоруке лека биће у априлу и мају. Србија је четврта земља у Европи, уз Немачку, Мађарску и Чешку, која има "бамланивимаб". Примењује се у првих 10 дана од појаве симптома, код старијих од 12 година и тежих од 40 кг, једнократно као инфузија. И то код пацијената са благим и умереним обликом болести, а који имају висок ризик (гојазност, дијабетес, кардиоваскуларни ризик...) да добију тежи облик и да се хоспитализују. Овим лечењем ризичних пацијената у раној фази спречава се хоспитализација и растерећују ковид болнице.
Имамо ли у плану још неке лекове за корону?
- Ситуација с коронавирусом је показала колики је значај иновативности, као и њеног брзог развоја, што смо имали прилике да видимо и у случају вакцина. Тренутно су обезбеђени сви специфични лекови за ковид - "фавипиравир", "ремдесивир", "тоцилизумаб", неутралишућа моноклонска антитела, и они су у званичном протоколу лечења ковида у Србији. Наставићемо да пратимо препоруке струке и у складу с тим набављамо све неопходне лекове, чиме проширујемо и спектар средстава у борби против ове епидемије.
Хоће ли 2021. бити година са значајно проширеном листом иновативних лекова?
- Због ситуације са коронавирусом, планирана динамика доношења нове Листе током прошле године није реализована, али је на самом почетку године усвојена нова са 16 иновативних лекова. За време ковида, ниједног тренутка није дошло до прекида у одобравању иновативне терапије. Али дошло је до успоравања дијагностичких процедура које су потребне да би се применила иновативна терапија. Иновативна терапија је изузетно скупа и стављање свих ових лекова у 2020. години не би било могуће да нису обезбеђена додатна средства у буџету од пет милијарди динара. Међутим, како због ковида нисмо имали динамику Листе лекова као и обично, око 2,3 милијарде је остало из 2020. Имајући у виду да је у буџету за 2021. издвојено 3,5 милијарди динара, за нове иновативне лекове је планирано 5,8 милијарди динара. То су највећа средства до сада опредељена за иновативне лекове. РФЗО припрема нову Листу лекова, надамо се да ће бити у најскорије време. РФЗО је у последње две године направио огроман напредак, на Листу лекова стављена су чак 54 иновативна лека за лечење карцинома дојке, плућа, мултипле склерозе...
- Значај иновативне терапије је што пацијентима омогући ефикаснији начин лечења, продужење и бољи квалитет живота, док се додатни ефекат на здравствени систем и друштво огледа и у краћим хоспитализацијама, скраћеним боловањима, спречавању раног одласка у пензију.
(Курир)
Препоручујемо
РФЗО НАЈАВИО: Вакцина "Модерна" у Србији у последњем кварталу ове године
23. 03. 2021. у 10:35
АП ПОХВАЛИЛА НАШУ ЗЕМЉУ: "Србија има обиље вакцина - код суседа несташица"
27. 03. 2021. у 14:11
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)