ОТАЦ ЈУСТИН ПОПОВИЋ: Од прогоњеног свештеника до свеца

Ј.С.

07. 04. 2021. у 14:31

ПРАВОСЛАВНИ верници данас славе Благовести велики хришћански празник, али и датум рођења и упокојења знаменитог Врањанца, теолога и филозофа, архимандрита, сада већ светитеља, Оца Јустина Ћелијског и Врањског.

ОТАЦ ЈУСТИН ПОПОВИЋ: Од прогоњеног свештеника до свеца

Фото: Ј.С.

Архимандрит Јустин Поповић рођен је на Благовести пресвете Богородице, 25. марта по старом, односно 7. априла по новом календару 1894. године у Врању, од оца Спиридона и мајке Анастасије. Рођен на Благовести, на крштењу је добио име Благоје. Породица Поповић била је кроз најмање седам узастопних колена свештеничка, у таквом окружењу млади Благоје са 14 година почео је да изучава Јеванђеље.

Волео је светог Јована Златоустог и молио му се целог живота. После завршена четири разреда основне школе у Врању, најпре је завршио деветоразредну београдску богословију Светог Саве.

Двадесетогодишњи Благоје, по благослову митрополита изгнане Србије Димитрија, монашки постриг примио је у православној цркви у Скадру, и то на дан Светог Василија Великог, на Нову 1916. годину. Тада узима монашко име Светог Јустина Мученика и Философа. Похађао је богословске студије у Петрограду, а затим  у Оксфорду, да би се по завршетку рата и студија у Енглеској, вратио у Србију и постао наставник  Богословије у Сремским Карловцима. Одатле је убрзо отишао на  Атински универзитет где је успешно докторирао.

Као професор Догматике на Богословском факултету у Београду Отац Јустин 1938. године са групом српских мислилаца оснива прво Српско философско друштво, јер је целог живота био философ, увек отворен за  суштинске филозофске и богословске проблеме.

Током Другог светског рата отац Јустин делио је судбину српског народа и Српске Цркве: живео је по скривеним српским манастирима преводећи патристичке и хагиографске списе и бавећи се егзегезом Новога завета. Учествовао је у писању Меморандума Српске Цркве о страдању Срба у злогласној НДХ. По доласку нове комунистичке власти у Југославију, 1945. године, Јустин је прогнан са Београдског Универзитета, а затим је и ухапшен и затворен. Ухапшен је у манастиру Суково код Пирота и спроведен у београдски затвор. Из затвора су отац Јустин и отац Василије спашени доласком, у то време из изгнанства, Патријарха Српског Гаврила. Замало стрељан као „народни непријатељ", проф. Јустин Поповић протеран је из Београда, без пензије, лишен људских, верских и грађанских права. Мењао је манастире у којима је боравио али ниједна обитељ није смела дуже да га задржи. По промислу Божјем, међутим, у једном сусрету у Београду у пролеће 1948. године, тадашња игуманија  Светоћелијска, мудра и одважна мати Сара, позвала је Оца Јустина у женски манастир Ћелије код Ваљева, где ће он живети  практично у кућном притвору од 27. маја 1948. године па све до смрти 1979.       

Последица тог и таквог прогона довела је до тога да га чак и његови Врањанци прогоне и непријатељски се опходе према њему и кад год би дошао у свој родни град. Иако се противио рушењу куће, тадашња власт ипак је 1964. године срушила породичну кућу Јустина Поповића. Из револта, очајан и тужан због тог поступка, никада више није дошао у Врање. Ипак, поједини Врањанци, чак и кришом посећивали су Аву у манастиру Ћелије, а он би се увек интересовао за свој родни град.

Начињену му неправду Врањанци ће покушати да исправе тек 15 година након његове смрти, када је 1994. године у градском парку у Врању подигнута спомен биста Аве Јустина, а истог дана је постављен и камен темељац за обнову порушене породичне куће овог знаменитог Врањанца. Данас је у овој кући смештен Свеправославни центар „Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски“.

Његов гроб крај манастирске цркве у Ћелијама постао је место поклоништва за многе побожне душе. Благодатна препорођајна чуда на његовом гробу и по његовим молитвама већ су забележена, а 2010. године Свети архијерејски синод увео га је у календар Светих српске васцеле православне Саборне цркве, посветивши му 14. јун, када се слави и Свети Јустин Мученик и Философ.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава