КУПУЈЕТЕ СТАН? На ово морате да обратите да обратите пажњу, а много је важније од локације
КАДА се купује стан гледа се све – од улаза у зграду до крова. Међутим, има много ствари које не видимо, а важне су. Експерт за високоградњу Марко Маринковић рекао је да то да ли имате златне кваке или позлаћене чесме није битно при куповини стана, битна је конструкција и да ли је добар темељ, јер то не можете сами заменити.
Недавно смо имали вест да цена квадрата у Београду неумољиво расте и да је на четвртом месту међу најскупљим градовима у Европи.
Марко Маринковић истиче да би требало да квалитет прати цену, али то некада није случај, некада је то оправдано због локације, јер она диктира значајан део цене. Каже да можемо имати две идентичне некретнине на две локације које ће имати различиту цену.
Према његовим речима, не треба науштрб квалитета бирати локацију, треба инсистирати барем на основним квалитетима.
- Просечан купац није технички образован. Купци пре свега гледају локацију, завршне радове. Хтео бих да апелујем да грађани ангажују стручно лице да прегледа техничку документацију, да погледа објекат, а оно што могу купци је да провере инвеститора и његове референце, објекте које је градио и да попричају са корисницима објеката, истакао је Маринковић.
Навео је искуство скорашњих земљотреса који су се догодили у Хрватској и Албанији и додао да земљотреси могу да покажу где се штеди и које су грешке направљене.
- Наши тимови су били након оба земљотреса и могли смо да видимо објекте који су срушени или оштећени због непоштовања прописа. На неким објектима се видео недовољан квалитет армираног бетона. На таквим стварима значајне уштеде може да оствари инвеститор, али то не треба да се деси, рекао је експерт за високоградњу.
Купци имају право да дођу до свих података
Додао је да постоји јасан ланац – прво имамо пројектну документацију, затим инвеститор је у обавези да ангажује стручни надзор и то је у корист инвеститора да објекат буде изведен квалитетно, а на крају постоји и технички пријем објекта после кога се добија употребна дозвола, без којег објекат не може бити укњижен.
Маринковић наглашава да купци имају право да дођу до свих тих података.
Одговарајући на питање да ли је мит или истина да су предратне грађевине квалитетније од нових, Маринковић је рекао да је то уврежено мишљење, али да не треба генерализовати.
- Постоје временске епохе у којима се другачије градило, данас се због рокова дешава уштрб на квалитету, али смо сада у односу на пре 20 или 30 година унапредили своје знање, постоје виши стандарди него пре, напоменуо је Маринковић.
Опет се осврнуо на пример земљотреса у региону. Каже да је у Албанији било доста уништених нових некретнина, а у Хрватској углавном старији.
- У Петрињи је земљотрес био јачине 6,4, а у Албанији 6,3. Према Сеизмолошком заводу Србије у Србији не би требало да се догоди земљотрес јачи од магнитуде шест. С обзиром да смо сведоци непоштовања неких прописа сигурно би било оштећења у случају земљотреса. По пројектовању у таквим случајевима зграде могу да буду оштећене, али не сме да дође до њиховог рушења, то је недопустиво, истакао је експерт за високоградњу.
Маринковић је нагласио да то да ли имате златне кваке или позлаћене чесме, нису битни при куповини стана, битна је конструкција и да ли је добар темељ, јер то не можете заменити.
- Ако дође до слегања терена, појединци не могу ништа урадити, могу стручњаци, али то су скупи и захтевни радови, истакао је Маринковић.
Када је реч о надоградњи, рекао је да она заслужује посебну пажњу, да могу да буду опасне и да морају да буду пропраћене стручним надзором.
(РТС)
Препоручујемо
КУПУЈУ ЗА КЕШ: У Србији у фебруару 85 одсто некретнина продато за готовину
10. 03. 2021. у 17:28
ТРЖИШТЕ НЕКРЕТНИНА ОДОЛЕВА КРИЗИ: Квадрат у Београду четврти најскупљи у Европи
05. 04. 2021. у 11:07
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)