И ГЕНИ ОДРЕЂУЈУ ТЕЖИНУ КОВИДА? Научници из Србије покушаће да нађу одговор зашто се инфекција вирусом непредвидиво компликује
У КОВИД-болници у Батајници преминула је девојка од 32 године: била је здрава, на време је дошла на лечење, брзо је смештена у полуинтензивну негу, али се ситуација толико погоршавала да је за мање од 24 сата развила све могуће компликације - од "белих плућа" до дубоке венске тромбозе целе десне ноге!
Директорка болнице Татјана Аџић Вукићевић рекла је да је то досад најмлађа жртва ковида у овој болници.
Зашто ковид 19 има овако и тежак и непредвидив ток и фаталан исход чак и код младих дотад здравих људи, још није разјашњено. У светским центрима разматра се више могућих разлога за овакву прогресију болести, а српски научници покушаће да открију колики утицај на то има генетика, у оквиру Специјалног програма истраживања ковида.
- Знамо да нема правила у ком ће правцу да се развија болест изазвана вирусом корона. Потпуно је индивидуално каква ће бити клиничка слика, а наука тражи одговор каква је повезаност генских варијација и вируса са једне стране и нашег организма - каже Татјана Симић, професорка на Медицинском факултету и вођа пројекта. - Испитиваћемо да ли теже клиничке слике пацијената заражених короном зависе најпре од њихове генетике.
Пројекат би требало да расветли на који начин различитости у генима могу утицати на озбиљност клиничке слике.
- Показано је да вирус корона, поред изузетног запаљења у нашим ћелијама, проузрокује велику продукцију слободних радикала и да су они медијатори различитих оштећења у различитим органима - навела је професорка Симић. - Механизми одбране се од особе до особе разликују из разлога што су током еволуције настале мале варијације у генима, тако да различите особе имају различит капацитет за одбрану од слободних радикала које је потребно неутралисати.
Професорка каже да се верује да се са олујом запаљенских молекула дешава и олуја слободних радикала.
- Наша група се годинама бави појачаном продукцијом слободних радикала и оксидативним стресом, код хроничних незаразних обољења као што су малигнитети и кардиоваскуларна обољења, самим тим је јасна повезаност тих болести са добијањем тешких форми ковида - објаснила је проф. Симић.
Наши научници истовремено спроводе и студију којом се прати како се вирус корона мења, а вирусолог др Тања Јовановић, професор на Медицинском факултету у Београду каже да је припремљена национална студија о ефикасности вакцинације, која би ускоро требало да почне.
- Испитиваће се обе компоненте, и антитела и ћелијски одговор, и код вакцинисаних особа и код оних који су имали природну инфекцију - објаснила је проф. Јовановић. - Један сегмент је и праћење вирусних варијанти код вакцинисаних, јер долази до инфекције између две дозе, да видимо да ли је то инфекција истом или измењеном варијантом вируса. У студију ће бити укључени и они људи који почињу процес вакцинације. Очекујемо да неколико десетина хиљада људи буде обухваћено студијом, претпостављамо до краја године.
У "АРЕНИ" СВИ СА УПАЛОМ ПЛУЋА
ПУКОВНИК Предраг Богдановић, руководилац привремене болнице у "Арени", каже да сви оболели имају обострану упалу плућа. Од 311 пацијената у "Арени", 288 је на кисеоничкој терапији. Њихов најмлађи пацијент има 21, а најстарији 84 године.
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (2)