ОТКРИЋЕ АРХЕОЛОГА: Код Петрове цркве у Расу остаци древног здања, новчићи стари 500 година и двадесетак гробова (ФОТО)
ТОКОМ заштитних археолошких испитивања у порти Цркве Светих апостола Петра и Павла код Новог Пазара, у народу познате као Петрова црква, пронађени су остаци, за сада непознатог објекта, новчићи из 16. и 17. века, као и двадесетак гробова.

Фото: Н. Кочовић
Истраживања која већ трају неколико дана спроводи Музеј "Рас", а пре него што се, као што је предвиђено, у том делу порте подигну други објекти. Поред локалних археолога, у истраживању учествују и стручњаци са Археолошког института из Београда и Републичког завода за заштиту споменика културе.
- Након ископавања шута и других материјала који су ту одлагани током обнове цркве у 18. и 19. веку, дошли смо до нивоа средњег века где смо открили остатке једног објекта. Ухватили смо његове габарите, али за сада немамо прецизне податке о каквој грађевини се ради, када је изграђена и када је престала да постоји. То ћемо прецизније знати када обрадимо покретан археолошки материјал - прича археолог Музеја "Рас" Владан Видосављевић.
Приликом ископавања пронађено је и двадесетак гробова, што и не чуди јер се током векова порта Петрове цркве користила и као гробље. Откривен је и један надгробни споменик који припада непознатом игуману манастира Студеница.
- Пронашли смо и други археолошки материјал, керамику, али и османске и новчиће коване у Аустроугарској монархији током 16. и 17. века. Пробушени су, што значи да су били дуго коришћени пре него што су завршили у шуту. Узимамо и узорке земље како бисмо сазнали да ли су постојале неке специфичне биљке или житарице које су коришћене у исхрани у средњем веку - каже Угљеша Војводић са Археолошког института.
Директор Музеја "Рас" Фуад Баћићанин рекао је да је ово четврто велико археолошко истраживање порте Петрове цркве, али и прво коју та установа реализује самостално.
- Ово је само један у низу значајних пројеката које реализујемо у последње време, али и доказ да имамо стручне људе за тако велике подухвате. Имамо и подршку других институција, овде са нама су археолози и стручњаци са Археолошког института и из Републичког завода за заштиту споменика културе, који ће нам помагати и вршити надзор - поручио је Баћићанин.
НАЈСТАРИЈИ СПОМЕНИК ЦРКВЕНЕ АРХИТЕКТУРЕ У СРБИЈИ
ПЕТРОВА црква је најстарији споменик црквене архитектуре у Србији и била је седиште рашке епископије. Највероватније је подигнута у 8. веку, а вероватније је и старијег датума јер је пре ње на том месту био објекат ранохришћанске културе.
У њој је по православним обичајима крштен, а касније и замонашен Стефан Немања, родоначелник династије Немањића и оснивач средњовековне српске државе.
Прво велико археолошко истраживање на овом локалитету обавио је Народни музеј од 1956. до 1962. године, а касније су испитивања вршили Архитектонски факултет из Београда (1984 - 1988) и Завод за заштиту споменика културе из Краљева током 2004. године.
- Нажалост, сви највреднији артефакти откривени током тих истраживања су однети из Новог Пазара и ниједан се не чува у нашем музеју - додаје Баћићанин.

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (0)