КИЛО МАЛИНА 400 ДИНАРА: Хладњачари већ почели да нуде прве цене за откуп овогодишњег рода

Ј. Субин

31. 05. 2022. у 10:14

ОВОГОДИШЊИ род малине биће и до 40 одсто мањи у односу на 2021. годину. Лањска суша и лош садни материјал узеће данак, па је стање у малињацима далеко од доброг. И док поједини воћари, нарочито планински делови око Ивањице и Ариља, покушавају да санирају штету од недавног града, део хладњачара је изашао са откупном ценом од 350 до 400 динара за килограм.

КИЛО МАЛИНА 400 ДИНАРА: Хладњачари већ почели да нуде прве цене за откуп овогодишњег рода

Фото Д. Дозет

Из Асоцијације малинара Србије поручују да је цена која би покрила све трошкове примарних произвођача - 700 динара за килограм "црвеног" злата.

- Неке хладњаче планирају да крену са том ценом, од 350 до 400 динара, али они не обилазе терене и не знају какво је стање са малином - испричао нам је Добривој Радовић, председник Асоцијације малинара и купинара Србије. - Ово што може голим оком да се види, сигурно ће дати мањи род за неких 30 до 40 одсто у односу на прошлу годину, када је било око 50.000 тона. Малињаци нису баш у доброј кондицији. Он мора да буде такав да се не види човек у другом реду, а сада кроз цео малињак можете да гледате. И по томе се види да ће бити мање него прошле године.

Како објашњава Радовић, извозници и хладњачари не треба са пољопривредним произвођачима да склапају уговоре који ће свима ићи на штету, јер малина нема. То је чињеница. Уз то, малинари дугују количине још из 2019.

- И на ових 15.000 хектара на колико има засада, малине има свега пет одсто, остало су лоше - истиче Радовић. - Нема везе која је сорта. Прошле године није била лоша цена, али је сада све поскупело од 100 до 300 одсто. Репроматеријал, енергенти, хемија за агротехничке мере, гориво.

Део малинара у Србији тренутно покушава да санира штету од града који је био за викенд. У планинским деловима, уништен је део родних гранчица, док је у долини пала лепа киша.

СКАНДИНАВЦИ БИ СВЕ ДА ОТКУПЕ?

СРБИЈА је малину извозила у Русију свега неких седам до 10 одсто од укупног рода. Захваљујући министарству пољопривреде, истиче Радовић, ово воће сада стиже до рафова радњи у Скандинавији али и Јапану.

- Скандинавци зову и кажу да желе да откупе сав овогодишњи род малине - објашњава наш саговорник. - Имају новац, гориво, злато, али не и храну.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ: Договарам се са Путином