"ОЧЕКУЈТЕ НАЈГОРЕ, А НАДАЈТЕ СЕ НАЈБОЉЕМ" Министар Синиша Мали: Шта нас чека у 2023. години
WHAT a time to be alive је реченица којом бих, потпуно приватно и интимно, описао ову и следећу годину у свету, па и код нас.
“It's good to be alive“ је пак реченица која би најбоље описала, године у којима смо.
Ипак, ако је икако могуће рећи да је бар нека криза мало поштедела или заобишла Србију, или бар, да нас није дотукла, то је, опет, актуелна криза.
Окрзнути смо успоравањем економије и инфлацијом, али нисмо рањени као у последњој кризи 2008. године која је тада нејаку, економски разорену Србију додатно дотукла.
Ту је кључ нашег „држања“ и ту је мој одговор привредницима шта могу да очекују следеће године.
Очекујте и будите спремни на најгоре, надајте се најбољем, а ми ћемо дати све од себе да вам то омогућимо. Важно је да је спремни дочекујемо. А нисмо случајно спремни. То смо јер смо стабилизовали јавне финансије, данас смо овде јер нисмо избегавали реформе које су значиле прво отпуштања да бисмо подигли запошљавање што није увек лако ни објаснити, а камоли спровести, ту смо јер нисмо избегавали да реформишемо најболније тачке наше економије како бисмо данас могли да кажемо да смо привукли четири милијарде евра страних директних инвестиција.
Да сте ме питали да ли је ово могуће пре десет година, нисам сигуран шта бих одговорио. Тада се прижељкивала прва милијарда. Страни инвеститори су тада заобилазили Србију без ауто-путева, без катастра, без пореских стимуланса за запошљавање, заобилазили су систем отперећен администрацијом и таксама уз недовољно квалитетну радну снагу јер је нисмо стварали по профилима потребним економији.
Стихијски смо корачали из године у годину у непредвидивом пословном амбијенту у коме су владали искључиво лични интереси замагљујући потпуно појам општег, јавног добра, појам бољег животног стандарда за оне којима ова земља припада.
Земљу тајкуна реформисали смо у земљу успешних привредника који су носиоци српске економије.
Нема већег успеха од тога. Привредици, којима се сада обраћам, знају колико је било тешко пословати у земљи без правне сигурности, уз незапосленост од скоро 26 одсто, уз нестабилан курс због ког су тонули увозници али и грађани задужени кредитима.
Нестабилност, нетранспарентност, неатрактивност тржишта су „три не“ која су српску економију држала на дну. Привредници који су очајнички покушавали да одрже пословање, да не гасе погоне или подигну извоз се одлично сећају година које су нам овакви услови појели.
Они су чувари наших радних места. Они су за мене, у кризним годинама, послодавци пре свега.
Господин послодавац, дакле, јесте онај ко је ове године сачувао радна места у својој фирми, ко се суздржао од отпуштања и када је било тешко, ко није искључиво мерио профит на крају, већ сачувао и људски капитал као залог за све профите који ће уследити. А биће их. Јер је нето профит фирми у кризној, претешкој прошлој години износио 945 милијарди динара, што је раст од 42 одсто у односу на годину пре.
Ове године, бруто домаћи производ Србије премашиће први пут 60 милијарди евра, незапосленост је испод девет одсто, а јавни дуг Србије под контролом у договореним, безбедним оквирима.
Имамо 2,3 милиона запослених, издвојили смо 7,2 одсто БДП-а за капиталне инвестиције у овој, а улог за следећу годину подижемо.
То је уједно моја најважнија порука привредницима за следећу годину.
Идемо напред, уз очување свега до сада постигнутог, уз подршку за све тешкоће које нас чекају, уз знање како да решимо сваки проблем на који наиђемо, уз, најважније – стабилност, која ће нас одржати изнад воде јер смо и у горим условима показали да умемо да пливамо. Идемо даље.
БОНУС ВИДЕО: ДОНОСИ БИЗНИС И ОБУЗДАВА РЕКУ: Трстеничани имају велика очекивања од Моравског коридора
Препоручујемо
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)