Партнерство Србије и Немачке гура БДП на 7 одсто годишње!

Биљана Ристивојевић

08. 10. 2024. у 14:33

НОВО партнерство Немачке и Србије и приступање наше земље Глобалној алијанси за батерије може повећати раст БДП-а Србије и до 7 одсто годишње.

Партнерство Србије и Немачке гура БДП на 7 одсто годишње!

Foto: ПКС

Председник Привредне коморе (ПКС) Србије Марко Чадеж најавио је на Хамбуршкој конференције о одрживости да су Србија и Немачка ушле у партнерство у новом инвестиционом циклусу до 2040. у коме се очекују директна улагања од чак 40 милијарди евра, пре свега у нове технологије, електрична возила и е-мобилност.

- Али не само то. Нови циклус улагања отвориће простор и за инвестиције у секторе прераде отпада и отпадних вода, омогућити чистији ваздух и земљиште, запослити ‘зелене' раднике и створити нове образовне програме на факултетима - каже Синиша Митровић, руководилац Центра за циркуларну економију ПКС.

Све ово, додаје, може довести до тога да економија Србије кроз зелену трансформацију расте до седам одсто годишње.

- Нама не треба одржив раст, него интелектуални робустни раст који се може остварити новим технологијама. Треба нам индустрија 6.0 која је дигитална, паметна и енергетски ефикасна, а то захтева велики трансфер знања - истиче Митровић.

Кључну добит зелене транзиције, напомиње, имаће грађани Србије кроз чист ваздух, бољи приступ пијаћој води, третман отпадних вода и рационално управљање отпадом и уклањање сметлишта и депонија. До 2040. је потребно изградити више од 370 постројења за третман отпадних вода.

- Процес зелене трансформације је користан за индустрију с обзиром на то да ће довести нове технолошке револуције. Тиме би Србија до 2040. била у рангу најразвијенијих индустријских земаља Европе - сматра Митровић.

Највећу корист од целог процеса, каже, имаће микро, мала и средња предузећа и породичне компаније, посебно у сектору аграра.

Зелена транзиција, закључује, захтева примену свих међународних стандарада за одрживо пословање, нов квалитет јавне администрације и управе, судства, који морају бити потпуно дигитализовани.

Колико је процес зелене трансформације значајан показује и пример Еликсир групе (Elixir Group) из које кажу да су препознали декарбонизацију производње као шансу за развој и започели свој највећи инвестициони циклус „Прахово 2027“ као највећи приватни индустријски подухват на Западном Балкану.

- Циљ нам је да технолошки повезаним greenfield инвестицијама развијемо постојећи комплекс у Прахову у савремени, технолошки интегрисани, ресурсно и енергетски ефикасни индустријско-хемијски парк и постигнемо потпуну угљеничну неутралност, доприносећи укупном развоју овог дела Србије - саопштавају из „Еликсира“.

То ће, кажу, омогућити да се кроз примену нових технологија, од којих ће неке први пут бити примењене у овом делу Европе, отвори више од 200 радних места до краја 2027, посебно за инжењере свих струка и експертиза, али и велики број оперативних позиција, што ће и симболично бити остварење њихове идеје о „инжењерству на делу”.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КИРЈОС ЈЕ ПРОВОКАТОР: Француска тенисерка без длаке на језику