Лидер као добар морнар мора да запази и послуша све сигнале

Новости онлине

31. 03. 2025. у 10:22

КАКО се свет финансија прилагођава све бржим променама услова пословања и новим законитостима? На који начин изузетни економски лидери читају и најслабије сигнале пословног екосистема и кризу претварају у прилику за профит? Шта значи бити ‘хиперповезан’, какве нове способности и вештине мора да има један будући менаџер и како да их развија?

Лидер као добар морнар мора да запази и послуша све сигнале

Фото: ПКС

Ово су нека од питања о којима председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж у емисији “Čadež talk” TV Euronews разговара са Салватореом Канталеом (Cantale), професором финансија на IMD у Лозани и експертским консултантом компанија.

Чадеж је навео да је Канталеа, професора финансија на Интернационалном институту за развој менаџмента (International Institute for Management Development - IMD) у Швајцарској, упознао као студент MBI програма, али да му је прва помисао била: „Долази професор који предаје финансије… О, Боже, биће досадно…“ Међутим, Канталеов приступ је био потпуно другачији – обухватио је стратешко размишљање, доношење одлука, сагледавање свега што се заправо крије иза свих сувопарних теорија о финансијским показатељима и повезао са концептом пословних модела и производа, рекао је Чадеж, истичући да је професор финансија и експерт и консултант највећим компанијама и банкама, не само у области финансијских стратегија него и стратегија како да се носе с неизвесношћу, кризама и променама.

На питање колико се данас користе постулати и финансијска правила о којима су училе стариије генерације, као и како препознати моменат када правила изгубе валидност и престану да важе, Кантале је одговорио да се правила мењају све брже и брже, а циклуси у економији и финансијама постају све краћи.

Како је истакао, раније је размак између финансијских криза био 15 година, затим седам, а сада имамо и кризе које се дешавају сваке три, па чак и сваке две и по године, а када се дешавају истовремено, суочавамо се са више кризних ситуација, са поли-кризом.

- Као неко ко је рођен на Сицилији, окруженој морем, често размишљам о метафори о добром морнару. Ако у марини питате ко је добар морнар или добар рибар, рећи ће вам да је то онај ко може да исплови, запази временске прилике, осети и процени да нешто није у реду и одлучи да се врати кући, безбедан. Мислим да управо то морамо да научимо – не само као финансијски стручњаци, већ и као пословни људи. Морамо бити способни да ’осетимо временске прилике’, анализирамо економско окружење и препознамо суптилне сигнале који нам говоре да је данас нешто другачије, како бисмо се прилагодили и почели испочетка - истакао је Кантале.

Чадеж је указао на значај сагледавања шире слике, па уколико пред собом имамо финансијске извештаје, не посматрамо само бројеве и податке, већ постављамо питање шта је иза њих, шта се заправо догађа на тржишту И у реалном свету…

- Уверен сам да је важно бити повезан са светом у којем компаније и економија функционишу. Кључно је потпуно повезивање са целокупним екосистемом и способност сагледавања шире слике – не само кроз финансије, већ и кроз целокупно пословање. Често посматрамо компанију изоловано, али она заправо постоји унутар много већег и значајнијег екосистема. Зато је важно бити ‘хиперповезан’, пратити све мале промене и слабе сигнале, јер могу биити кључни за разумевање будућих трендова - поручио је Кантале.

Према његовим речима, управо способност да препознају и слабе сигнале и схвате шта они заиста значе, издваја изузетне економске и пословне лидере.

Из искуства у раду са стартапима, Канталеа је издвојио као један од најинтересантнијих стартап који се бави анализом понашања људи у компанијама.

- Не фокусирају се на информације из финансијских извештаја или саопштења за јавност, већ истражују шта чланови извршног тима читају, с ким се састају, када се састају. Коришћењем вештачке интелигенције, препознавања слика и других технологија, покушавају да разумеју на чему ти људи раде – чак и пре него што они сами тога постану свесни. То су управо ти слаби сигнали које покушавамо да препознамо и дешифрујемо - објаснио је, додајући да је овде реч о скупу вештина које будући лидери морају имати на свом радару, на којима мора да се ради, које се уче и надограђују.

Емисију погледајте на линку: https://youtu.be/UxJXVWoAhkw?si=FK6VGm_LPf_gL4B7

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

БИЋЕ ИСТИ КАО АГАСИ: Виландер анализирао шпанског тенисера