ПОСКУПЕЛИ СТАНОВИ У СРБИЈИ: Ово су разлози за високе цене некретнина
ЦЕНЕ некретнина у Србији из месеца у месец поскупе бар за који проценат. Стручњаци то правдају и даље малом понудом станова, али ове године то није једини разлог.
Квадрати су све недостижнији и због вртоглавог поскупљења грађевинског материјала. Цене појединих производа, без којих нема градње, последњих месеци су дуплиране, а упућени тврде да ће - расти и даље.
У једном од највећих стоваришта у Србији кажу да је на тржишту грађевинског материјала - драматично. Скоро да нема артикла који није поскупео и стрепе од несташице.
- Засада није поскупео цреп - каже Тања Апрцовић са овог стоваришта.
- Цигла је већ стигла и продаје се до 22 и 23 динара по комаду. Стиропор је у првој тури отишао за 80 одсто. Сада скаче гвожђе и мреже. Стигли су до 800-850 евра по тони. Грађа је поскупела између 60 и 70 одсто, са тенденцијом да се раст настави. ОСБ плоче, за подашчавање кровова и шаловање, поскупеле су 100 одсто. Свака испорука је од 20 до 40 евра скупља. И уз све то долазимо у ситуацију да не можемо да набавимо довољно материјала. Купцима говорим још данас да су ове цене, а сутра ко зна.
ВЛАДА СВЕТСКА КРИЗА
У ГРАЂЕВИНСКОЈ комори истичу да је невероватан скок цена грађевинског материјала глобални проблем.
- Не дешава се ово само у Србији - каже Горан Родић из Грађевинске коморе.
- У САД је драстично порасла цена грађе, између 300 и 400 одсто. У оптицају је много новца. Могуће је и да се праве резерве материјала и чувају за праву цену. Наше фабрике грађевинског материјала су продате странцима. У сваком случају, цене ће сигурно расти и даље. Могуће и до краја 2022. године.
У ПКС објашњавају да је главни разлог астрономских вредности гвожђа и пластике - поскупљење сировина.
- Највише је отишло гвожђе и пластика - објашњава Драган Стевановић, секретар Удружења за хемијску индустрију ПКС.
- У случају пластике, сировина су полипропилен и полиетилен. И они су поскупели. То су нуспродукти нафте, а целе прошле године је значајно смањена производња нафте.
Поскупели су три пута. Није занемарљив ни утицај цене транспорта, јер доста тога стиже из Кине.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)