ПУТОВАЊА НЕМА КО ДА ПРОДАЈЕ? Туристичке агенције отпустиле 70 одсто радника, сада не могу да нађу кадар
ПРОЦЕЊУЈЕ се да је у Србији, око 70 одсто запослених у туристичким агенцијама, због пандемије, остало без посла. Тешка економска ситуација која је задесила ову грану привреде, приморала је власнике да отпусте већину својих радника и то висококвалификованих. Ситуација се, међутим, после 15 месеци мало променила, туристичка сезона се полако најављује, агенције почињу да раде, а од добрих радника ни трага - ни гласа!

Архива
Према речима Александра Сеничића, директора Националне асоцијације туристичких агенција Србије, највећи број људи који су добили отказе су висококвалификована радна снага, са завршеним факултетима, говоре стране језике и провели су доста времена у овим пословима.
- Када су отпуштени из агенција, већина њих, са тако добрим биографијама, брзо се снашла у трговини или маркетингу - испричао нам је Сеничић. Добили су услове које су имали у туристичким агенцијама, у неким нормалним временима. С друге стране, не раде више на одређено време, немају додатне обавезе и на пун износ су пријављени. Тешко да ће се вратити на посао у туризму. У туристичким агенцијама се ради много, и то много више него на другим местима. Често се остаје до касно, нарочито у сезони. Њихов повратак у туристичку агенцију могућ је само уколико буду били плаћени као и раније.
Како нам је објаснио Сеничић, агенције су тражиле новац од државе за плате, како би задржали запослене. Добили су врло мало, а како нису имали промета, нису могли дуго из сопствених средстава да издвајају новац за плату.
- Посао сада полако креће, радници се тешко налазе, па су због тога велике гужве у агенцијама - говори Сеничић. - Туристи тешко на телефон могу да добију агенције, јер нема ко да се јави. Сада се запошљавају неискусни радници, који не могу све да раде, јер немају то знање и искуство. Потребно је да прође бар три месеца, да стекну неку праксу.
СТИЖУ НОВИ ВАУЧЕРИ?
НАСТАВИЋЕМО да подстичемо развој домаћег туризма, будући да постоје огромни потенцијали у овом сектору, који могу да допринесу укупном економском расту. У наредном периоду примењиваћемо различите мере подршке, али ће приоритет бити улагање у инфраструктуру. Уколико околности дозволе, свакако ће бити размотрено и омогућавање додатних туристичких ваучера, рекла је, за "Новости", министарка туризма Татјана Матић.
Препоручујемо

ВЕЛИКИ ПРЕЛАЗ, ВЕЛИКЕ МУКЕ: На Евзонију дозвољено дневно само 400 возила из Србије
15. 05. 2021. у 16:06

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)