НЕМА ПОТПИСА НА НЕУСТАВНОМ АКТУ: Зашто је председник Вучић вратио спорни Закон о водама у Скупштину
СПОРНИ Закон о водама, који је прошле недеље дигао еколошке организације и јавност на ноге, ипак неће добити потпис председника Александра Вућића. Он је у петак, наиме Скупштини вратио Закон о водама на поновно одлучивање, јер није усклађен са уставноправним поретком наше земље.
Када је недавно нова верзија Закона о водама, која предвиђа да се водно земљиште даје у закуп директном погодбом, глатко прошла Скупштину и добила потврду посланика, невладине еколошке организације и активисти затражили су да председник Србије Александар Вучић не потпише измене Закона о водама. Да би изгласане измене биле важеће, по Уставу Србије, председник мора да стави свој потпис на њих.
Еколошка удружења су се побунила јер би, како кажу, Закон о водама имао катастрофалне последице, подразумевао би закуп водног земљишта по принципу "непосредне погодбе", која искључује процедуру јавних конкурса. Односио би се и на случајеве постављања плутајућих објеката - сплавова, и у случају коришћења речних наноса - односно, експлоатације шљунка који се користи као грађевински материјал. Критике истичу и да се њиме елиминише принцип транспарентности, конкурентности и тржишта.
Вучић је пре недељу дана обећао да ће нови пропис прочитати и потписати га једино ако је у складу са Уставом, да је посао државе да ради на зеленој агенди озбиљно и одговорно. Закон је од петка поново у Скупштини, али удружења за заштиту природе страхују да то ипак није спасоносно решење.
- Посланици могу поново да изгласају исти закон, а тад он према Уставу почиње да важи и није му потребан потпис - каже Јован Рајић, оснивач Регулаторног института за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ). - Покренули смо са Светском организацијом за природу петицију за расписивање референдума о неуставним и незаконитим измена Закона о водама. И позивамо све грађане Србије да је својим потписима подрже. Већ смо сакупили 70.000 потписа којим тражимо да се Закон стави на јавну расправу, да о изменама могу суд да дају стручњаци.
ХАОС НА РЕКАМА
ПРЕМА Рајићевим речима, нема дилеме да је овај закон у интересу Београда који га је предложио, власника сплавова и фирми које експлоатишу шљунак.
- Иако из Града изјављују да су овим законом хтели да реше хаос на рекама, он је заправо прилагођен градској одлуци о сплавовима. Сматрамо да је неопходно да се хаос среди, али уставно, и да се испоштују све процедуре - каже Рајић. - Закон је неуставан, јер се пре свега не слаже са Законом о јавној својини.
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)