ДОЗВОЉЕНИ МИНУС ПРАЗНИ НАМ ЏЕПОВЕ: Банкарске услуге грађанима између глобе и помоћи
ПРОСЕЧНА камата на укупне динарске кредите у априлу 2021. године била је 8,8 одсто што је за 11,8 процентних поена мање у односу на пре осам година.

Фото И.Маринковић
Од 2013. године Народна банка Србије почела је да ублажава монетарну политику. У исто време, каматна стопа по којој се у просеку одобравају стамбени кредити становништву износи 2,6 одсто. Како у НБС кажу, ово су последњи подаци према којима је цена задуживања у еврима за стамбене кредите најнижа од када се прати ова врста података - од септембра 2010. године.
Убедљиво су највише снижене провизије за динарске кредите, док су најскупљи производи кредитне картице и дозвољени минус. Када је реч о динарским готовинским кредитима, камата је у просеку 9,4 одсто и у претходних осам година она је знатно смањена. Готовински кредити у еврима коштају 3,1 одсто.
- У претходних осам година њихова цена је такође снижена као резултат повољнијег рејтинга и ниже премије ризика земље, као и пада каматних стопа на евротржишту новца, али је тај пад ипак био знатно мањи у поређењу са ценом динарских кредита - кажу у НБС.
- Поред тога што за готовинске кредите у динарима није обавезно учешће од 30 процената, за разлику од евроиндексираних зајмова, значајно је истаћи и да је забележен већи пад каматних стопа на кредите у динарима у односу на оне у еврима. То је определило грађане да у знатно већој мери узимају позајмице у домаћој валути. Готово целокупно стање одобрених готовинских кредита односи се на оне у динарима.
Просечна каматна стопа на дуг по кредитним картицама нижа је од оне на прекорачења по текућем рачуну и према подацима за април 2021. износила је 21,9 одсто годишње.
Представља један од скупљих видова задуживања. Учешће прекорачења по текућем рачуну и кредитних картица у укупном стању кредита становништва износи само 3,6 процената.
Према последњим расположивим подацима, просечна пондерисана камата на дозвољена прекорачења по текућем рачуну становништва на годишњем нивоу износила је 29,2 одсто, а на недозвољена - 27,7 процената.
У ДОЦЊИ ПЕТ ОДСТО
ЧАК 60.889 кредитних картица тренутно је у доцњи. Од око 1,2 милиона укупно издатих, у отплати обавеза касни око пет одсто. У односу на прошлу годину, то је пораст од 16 процената. Кашњење у отплати обавеза учествује са 12,3 одсто, у износу који се у просеку користи код кредитне пластике - око 30.000 динара.
САМО КАД МОРА
КАКО банкари наглашавају, минус по текућем рачуну представља најскупљу врсту позајмице, па упозоравају грађане да би га требало користити само у крајњој нужди и у краћем временском периоду. Тренутно је 235. 679 рачуна, од укупно 7,8 милиона, у дозвољеном прекорачењу.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)