ЦЕНА КВАДРАТА ЋЕ ПАСТИ БРЖЕ НЕГО ШТО МИСЛИМО? Ево које је најбоље време за куповину и продају станова

Татјана Марковић

03. 09. 2021. у 22:18

ВИШЕ од 69 одсто стручњака за некретнине очекује да ће се у Београду више станова нац́и у продаји на тржишту већ до краја ове године и почетком следеће.

ЦЕНА КВАДРАТА ЋЕ ПАСТИ БРЖЕ НЕГО ШТО МИСЛИМО? Ево које је најбоље време за куповину и продају станова

Највише је поскупео квадрат стана и куће у другој зони/ Фото Д. Миловановић

То се нарочито односи на делове града као што су Врачар, Стари град, Звездара и Нови Београд. Неки стручњаци сматрају да постоји могућност за пад цена већ током септембра и да своју некретнину треба да ставите на тржиште што пре, док су залихе још увек мале. Други кажу да понуда још не може да задовољи тражњу, да ће грађевински материјал опет поскупљивати и да се до фебрара сигурно не очекује пад ни стабилизација цене.

Шта у овој ситуацији треба да раде купци станова и колико треба да чекају продавци, питали смо грађевинске стручњаке и руководиоце агенцијама за некретнине.   

Купаца тренутно има више него икада, а поједини стручњаци сматрају да ц́е све више људи притиснутих кризом продавати некретнине у наредних годину дана. То значи да ц́е продавци ускоро имати вец́у конкуренцију и да ће цена падати. Горан Родић из Грађевинске коморе Србије слаже се са тиме и каже да ће цена некретнина у Србији почети да пада већ током септембра и окторба.

- Још нема довољно станова, а када се саграде и легализује ово што је започето, ситуација ће бити другачија, а тржиште пуније. Доћи ће до масовније легализације старих станова и веће понуде. Када се то деси, треба очекивати и пад цена квадрата. Очекујем да то може да се деси већ током септембра, октобра. Онај ко планира да прода стан, боље да то учини што пре, док конкуренција не порасте. Сада су цене добре, не треба претеривати и очекивати да ће бити још веће. С друге стране, ко хоће да купи стан и није му хитно, могао би још мало да сачека - сматра Горан Родић.

Цене порасле због поскупљења грађевинског материјала

Ипак, да нема никакве назнаке да ће цене квадрата падати у скорије време и да се, сасвим супротно, очекује даљи скок цена, сматра Душан Миркуловски, власник једне агенције за некретнине.

- Цене су порасле због поскупљења грађевинског материјала, који ће ускоро још више да поскупи. На све то, пореска управа ће тек током новембара и децембара да одреди нове цене грађевинских дозвола. Ако оне буду увећане, онда ништа од појефтињења, јер то је велика ставка и банкротираће инвеститори. Тек се очекује да се подигну цене и долази до преливање цена из новоградње, у староградњу - каже Миркуловски.

Фото Т. Ћирић

Када се сви ти параметри узму у обзир, он тврди да ће цене станова тек да расту од фебрауара наредне године, пошто се не назире пад, па чак ни стабилизација.

- Тржиште Србије је мало и цене станова заправо се формирају на основу цена у свету. То значи да би цене у свету морале да падну, да би се то онда одразило на цене станова у Србији. Ако би сутра изашла вест да се десио крах тржишта у Москви или Лондону, за месец дана могли бисмо да очекујемо пад цена у Србији. Сада, нема никаве назнаке ни показатеља на основу којих би цене могле да падну - каже власник агенције за некретнине.

У престоницу се сваког дана досели 100 људи дневно

Како каже, тржиште у Београду свакако се увећава, али истовремено се у престоницу сваког дана досели нових 100 људи дневно. Свима њима потребна је некретнина за становање, било за куповину или издавање.

- Тржиште је порасло за 80 одсто задњих 10 година. Уз то, нема проширивања Београда у ненасељене делове, већ се на постојећу инфраструктуру граде нови станови. То такође повећава цену станова. Потражња је толика да једино што би могло да задовољи потребе тржишта, јесте да се изгради цело насеље као што су блокови, на пример Нови Београд три. Зато што 10 или 15 зграда не мења ништа. Једино у том случају, тржиште би било задовољнено и цене би могле да падну" - објашњава Миркуловски.

Према подацима, станови у Београду купљени пре пет година данас вреде, у зависности од локације, чак и за трећину више. Купци кућа прошли су још боље, јер плацеви на доброј локацији у околини Београда или Новог Сада, сада коштају и више него дупло.

Просечне цене квадратног метра новоградње тренутно се крећу од 800 евра у удаљенијим насељима па до 3.500 евра у Београду на води. Многи станови продати су већ у изградњи, чему доприноси њихова нижа цена пре завршетка радова, а куће и викендице на обронцима великих градова, нарочито на Авали, Космају и Фрушкој Гори, распродају се веома брзо.

Фото В. Н.

(Мондо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

„ТАЈАНСТВЕНИ ДЕДА МРАЗ“ ОБРАДОВАО МАЛИШАНЕ: Фондација Mozzart поделила пакетиће деци из осетљивих група