СТИЖЕ ХАРАЧ И НА ПЕНЗИЈЕ: Још једна банка наплаћује накнаде од најмање 150 динара
МНОГИМ пензионерима који су радни век провели у иностранству, од данас ће се на примања која стижу из других земаља обрачунавати провизија. Још једна банка која послује у Србији у свој асортиман накнада додала је и ову за девизне пензије - од 0,23 до 0,35 одсто, а минималних 150 динара. На удару су и они којима стиже тек покоја конвертибилна марка или евро из региона.
У Србији девизну пензију прима око 240.000 грађана, који су радили у некој од 30 земаља, са којима имамо склопљене међународне уговоре о социјалном осигурању. Велики број је из бивших југословенских република, а највише из Немачке, Хрватске, Аустрије, Босне и Херцеговине и Швајцарске. На тај начин слије се на њихове рачуне у овдашњим банкама око 700 милиона евра, па они задовољно трљају руке.
Око 46.000 пензионера новац добија из Немачке, из Хрватске 57.000, а Аустрије 27.000. Бројни су и пензионери из Босне и Херцеговине - око 40.000, Швајцарске - више од 16.000.
За пензије из Словеније накнада од данас износи 0,30 одсто од износа, а минимум 150 динара, из Немачке - 0,23 процената. Из Хрватске и БиХ износи 0,35 одсто од износа, а најмање 150 динара.
Из НБС су за наш лист када смо најављивали ову таксу рекли да је законом прописано да се платни промет са иностранством може обављати и путем платне институције и јавног поштанског оператора, а не само преко банке. Објаснили су да висина провизије зависи од тога да ли се средства преносе дознаком, међународном упутницом или брзим преносом новца, као и да на накнаду утиче из које земље је уплата, односно висине провизија које зарачунавају кореспондентске банке у иностранству, као и износа новца који се шаље.
На списку нових накнада за клијенте су и казна од 1.000 динара за неосновану жалбу банци, погрешно попуњен платни образац, као и поскупљење одржавања рачуна, картица, подизање новца на туђим банкоматима и филијалама. Наплаћују се чак и лежарина за чекове, трансакције електронским и мобилним банкарством.
ТРОШКОВИ ДО ПЛАФОНА
ТРОШКОВИ одржавања текућег рачуна коштају углавном од 145 динара до 595 динара месечно. Подизање новца са туђих банкомата иде и до 400 динара, колико поједине банке узимају чак и за подизање хиљаду динара. Провизије за подизање новца са шалтера других банака кредитним картицама - крећу се око три одсто од трансакције, а минималне провизије понегде су 360 динара. Наплаћује се и издавање потврда, које могу да стигну и до цене од 1.500 динара.
Запратите Нпортал на Фејсбук страници
Препоручујемо
БЕЗ ОВЕ ПОТВРДЕ НЕМА ПЕНЗИЈЕ: До краја децембра треба да доставите један папир
17. 11. 2020. у 09:30
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)