ЦЕНЕ ХРАНЕ НЕ ПРЕСТАЈУ ДА СКАЧУ: На светском тржишту у септембру више за трећину него лани
СВЕТСКЕ цене прехрамбених производа порасле су у септембру други месец узастопно под утицајем погоршања извозних могућности и велике потражње за производима као што су пшеница и палмино уље, објавила је данас Организација Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО).

Фото: Д. Дозет
ФАО-ов индекс цена хране, који прати месечне промене међународних цена основних прехрамбених производа, износио је у септембру у просеку 130 поена, што је раст од 1,2 посто на месечном и од чак 32,8 посто на годишњем нивоу, наводи се у извештају објављеном на интернет страници ове агенције УН.
Цене житарица су прошлог месеца порасле за 2,0 одсто у односу на август, при чему је пшеница поскупела за готово 4,0 процента у односу на август и за 41 посто у односу на годину дана раније, због недовољне понуде и велике потражње.
Светске цене пиринча су такође ојачале, док су котације кукуруза повећане за умерених 0,3 одсто на месечном нивоу због побољшаних изгледа глобалног рода и почетка жетве у САД и Украјини, што је у великој мери компензовало негативне ефекте застоја у америчким лукама које су изазвали урагани.
Биљна уља су забележила раст цена у септембру за 1,7 посто у односу на август, а у поређењу с истим лањским месецом су скупља за око 60 посто, због скока глобалних котација палминог уља које су достигле десетогодишњи максимум, погуране снажном увозном тражњом и производним проблемима у Малезији због недостатка радне снаге.
Уљана репица је такође знатно поскупела док су цене соје и сунцокретовог уља пале.
Месечни раст међународних цена забележили су и сви млечни производи, укупно за 1,5 посто у односу на август, јер су солидна глобална увозна тражња и сезонски фактори у Европи и Океанији подигли котације, нарочито маслаца.
Цена шећера је у септембру напредовала за 0,5 одсто на месечном нивоу и за 53,5 процената у односу на годину дана раније, подстакнута неповољним временским условима и растом цена етанола у Бразилу, највећем светском извознику шећера.
Што се тиче котација меса на међународном тржишту, оне су у септембру остале практично на истом нивоу као у августу, а на годишњем нивоу су биле више за 26,3 посто. Цене овчјег и говеђег меса су порасле због отежаних услова снабдевања, док су живинско и свињско месо појефтини услед обимне понуде живинског меса и пада тражње за свињетином у Кини и Европи.
ФАО је у одвојеном извештају објавио да ће светска производња житарица у 2021. достићи рекорд свих времена од 2 800 милиона тона. Та количина, међутим, неће задовољити процењену потрошњу у тржишној сезони 2021/22, која ће, како се предвиђа, порасти за 1,8 посто на 2.811 милиона тона, пренео је Танјуг.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо

МИРИС ХРАНЕ СМАЊУЈЕ ЖЕЉУ ЗА ЈЕЛОМ: Центри у мозгу не праве разлику између надражаја
10. 09. 2021. у 13:00

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (1)