ЕПС ЧЕКА ОДЛУКУ ВЛАДЕ: Унија послодаваца затражила да се заустави драстично поскупљењe струје за фирме јер је угрожено пословање предузећа
ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА Србије (ЕПС) разуме потребе привреде, али је обавезна да се води тржишним и недискриминаторским условима куповине и продаје електричне енергије транспарентно исказаним на европским референтним берзама. Очекујемо одлуку Владе Србије како бисмо на законит и легалан начин могли фирмама да понудимо адекватније цене у условима светске енергетске кризе.

Фото: Д. Н.
Овако је ЕПС у четвртак реаговао на иницијативу Уније послодаваца Србије (УПС) да се заустави тренд драстичног поскупљења струје за предузећа. Како су оценили у УПС-у, то ће довести до скока цена већине производа и услуга а истовремено угрозити пословање значајног броја фирми. Подсетили су да су у марту ове године предузећа куповала мегават-час за 60 евра, а да се тренутно плаћа 135 евра.
- То се одражава на повећање трошкова који онда подижу цену финалног производа и драстично утичу на пословање - објашњавају у УПС. - Ово је кочница бржем привредном расту, новим инвестицијама и конкурентности домаће привреде, поготово њеног извозно оријентисаног дела.
Они наводе и пример хемијске индустрије где струја чини више од 60 одсто укупних трошкова. У ЕПС-у наглашавају да је Законом о енергетици још 2014. године прописана обавеза да се ово јавно предузеће понаша тржишно, као један од 63 лиценцирана снабдевача.
- Уговарањем повлашћене дампинг цене са привредним купцима, друге снабдеваче бисмо довели у неповољнији положај као учеснике на тржишту - објашњавају у ЕПС. - Овакви уговори су забрањени и ништави уколико је циљ или последица значајно ограничавање, нарушавање или спречавање конкуренције.
БРНАБИЋЕВА: РАДНА ГРУПА ПРАТИЋЕ ЦЕНЕ
ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић најавила је у четвртак формирање радне групе чији ће задатак бити праћење кретања цене енергената на тржишту и њихових ефеката на крајње потрошаче и привредне субјекте, као и предлагање мера Влади Србије за ублажавање ситуација у којима би потенцијално могла да се нађе српска економија. Министар финансија Синиша Мали уверен је да ова енергетска криза неће дуго трајати и да ће се тржиште стабилизовати, али да ће се ефекти осећати дугорочно, уз напомену да цена струје не утиче подједнако на све гране привреде.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)