Сто пута сам писао исти коментар на ову тему.
Написаћу га поново.
Ово што ћу написати слао сам и господину Вучићу и министарствима на овој територији.
Ово није моја идеја и нисам ја измислио, али сам негде на нету налетео на текст на ову тему и запамтио.
У САД на планинским рекама раде се мини хидро електране на следећи начин.
У реци, потоку, пободу се или убетонирају челични шипови.
На ове шипове се ставља конструкција на следећи начи.
У води се налазе по два пловка са обе стрене шипова а измећу се налазе лопатице које погрећу динамо машину за производњу струје.
Испред постројења ставља се жичана ограда како не би дошло до оштећења постројења.
Систем је прост.
Пловци одржавају лопатице на једном истом нивоу у води и тако се производи струја.
На овај начин се не нарушава ток реке нити се угрожава биљни и животињски свет у истој.
На радничарским рекама, праве се хидроцентрале на следећи начин.
На неколико метара од обале гради се "левак".
То значи да се у правцу тока реке гради левак у који нормално утиче вода.
Из физике, сви ми знамо, да колико воде уће у овај левак толико мора и да изађе низводно.
Ствар је томе што ће ова вода на крају левка имати већу брзину јер је смањен пресек.
Ту се монтирају турбине и то је то.
Река нормално тече.
Рибе могу нормално да пливају узводно и низводно јер река није праграђена.
Да ли сте видели овакве хидро централе негде у Србији?
Не. Нема их.
Али можда ће их бити када се неке ствари промене.
САД значајно зависе од увоза из Кине, при чему више од трећине укупног увоза долази из Кине, са 198 различитих производа, док Кина увози само 68 артикала из САД, говоре подаци националних статистичких служби.
ДОК многи високообразовани радници у Хрватској раде за плату која не одражава ни труд ни године школовања, све више занатских занимања бележи снажан раст потражње и зараде.
ТАЈ готово аутоматски потез наручивања производа путем мобилног телефона заправо покреће читаво путовање робе: прелазак граница, царинске провере, усклађивање с прописима, па чак и суочавање са геополитичким мерама, попут недавних Трампових царина које су додатно закомпликовале међународну трговину.
ПОСЛОДАВЦИ у Србији су у марту, према подацима Националне службе за запошљавање (НСЗ), тражили 17.472 радника, а убедљиво најтраженији су били програмери за које је оглашено 1.517 слободних радних места.
doktor
28.12.2021. 14:39
Hrabra i dobra odluka !
Nemanja
28.12.2021. 14:55
Hvala Bogu!!!
Goran Dumitrov
28.12.2021. 17:58
Ima li bar jednog projekta, koji zbog šake srebrenjaka uništava ovu divnu zemlju, a da se reši bez protesta građana? Može li država sama to da uvidi?
Nn
29.12.2021. 01:52
Bravo!!! Zastitite zivotnu sredinu, zastitite nase reke!!! Uradite nesto dok nije kasno. Sve bi unistili zarad novca.
Uaa politčari
29.12.2021. 07:05
Сто пута сам писао исти коментар на ову тему. Написаћу га поново. Ово што ћу написати слао сам и господину Вучићу и министарствима на овој територији. Ово није моја идеја и нисам ја измислио, али сам негде на нету налетео на текст на ову тему и запамтио. У САД на планинским рекама раде се мини хидро електране на следећи начин. У реци, потоку, пободу се или убетонирају челични шипови. На ове шипове се ставља конструкција на следећи начи. У води се налазе по два пловка са обе стрене шипова а измећу се налазе лопатице које погрећу динамо машину за производњу струје. Испред постројења ставља се жичана ограда како не би дошло до оштећења постројења. Систем је прост. Пловци одржавају лопатице на једном истом нивоу у води и тако се производи струја. На овај начин се не нарушава ток реке нити се угрожава биљни и животињски свет у истој. На радничарским рекама, праве се хидроцентрале на следећи начин. На неколико метара од обале гради се "левак". То значи да се у правцу тока реке гради левак у који нормално утиче вода. Из физике, сви ми знамо, да колико воде уће у овај левак толико мора и да изађе низводно. Ствар је томе што ће ова вода на крају левка имати већу брзину јер је смањен пресек. Ту се монтирају турбине и то је то. Река нормално тече. Рибе могу нормално да пливају узводно и низводно јер река није праграђена. Да ли сте видели овакве хидро централе негде у Србији? Не. Нема их. Али можда ће их бити када се неке ствари промене.