ЗАДУЖЕНИ У ПРОБЛЕМУ СА ДВЕ РАТЕ ДОЦЊЕ: Од укупног броја стамбених кредита, тек сваки педесети има проблем са отплатом
ГОТОВО 546 милијарди динара стање је дуга становника Србије за стамбене кредите, а тренутно се отплаћује више од 140.000 ових позајмица. Учешће проблематичних кредита у укупним стамбеним кредитима у септембру 2021. године износило је 2,1 одсто, па тако око 3.000 дужника има проблем са отплатом ових дугова.
Како су нам из банака рекли, број оних који су у протеклој деценији остали без станова због неплаћања рата мери се у промилима. Банкари ипак апелују на клијенте да проблем брзо пријаве, јер се 60 дана кашњења сматра доцњом, а после три месеца банке углавном покрећу одузимање и продају стана.
На крају трећег квартала ове године, укупна доцња у отплати свих дугова финансијским установама које послују у Србији достигла је 3,1 одсто. Кашњење у обавезама по стамбеним кредитима су, како кажу банкари, мање. Према подацима Народне банке Србије, учешће проблематичних кредита у укупним стамбеним кредитима у септембру 2021. године износило је 2,1 одсто, што је ниже и у односу на претходну годину и у односу на годину пре короне.
- Пролонгирање рате 15 дана, бележимо као кашњење, прву опомену шаљемо после 20 дана, другу после 60, а након 180 дана покрећемо поступак за одузимање некретнине - речено нам је у већој банци на нашем тржишту. - Таквих случајева је 0,003 одсто. За последњу деценију, 49 наших клијената је изгубило стан.
Како у Удружењу банака Србије објашњавају, ненаплативи кредити у укупним зајмовима становништву у јуну су износили четири одсто, што је ниже него у марту, а више него прошле године, а сви ови проценти нижи су у односу на период пре доношења Стратегије за решавање проблематичних кредита када је тај удео био чак 7,2 процента.
- Иницирали смо низ олакшица у отплати дугова, нарочито од почетка пандемије, а продужен је рок отплате за пет година за стамбене кредите и повећана рочност са шестомесечним грејс-периодом - објашњавају у централној банци и додају да одређени број позајмица, упркос томе, не буде редовно намирено. - Када ће банка упутити опомену кориснику зависи од њене политике - кажу наши саговорници. - Ако се опомена наплаћује, захтевамо од банака да се у уговору наведе учесталост слања тих опомена и износ трошкова који се за те опомене наплаћује.
Када је реч о Кредитном бироу, у НБС кажу да се пријављује доцња од 60 дана и дужа и ти подаци се памте три године. Након 90 дана, банка може да активира хипотеку и покрене поступак продаје непокретности. Када ће некретнина бити продата зависи од тока вансудског или судског поступка. У УБС наглашавају да клијенти који услед губитка посла или друге нежељене ситуације не могу да измирују обавезе по кредиту, треба да обавесте своју банку, добију олакшице и спрече губитак некретнине.
АКЦИЈА ДОК НЕ БУДЕ КАСНО
- НИКАКО не треба чекати да дуговање постане веће од две рате - кажу у УБС. - Иако по Закону постоји могућност проглашења застоја у отплати, банке ово нерадо чине када је клијент већ упао у доцњу. Тада се драстично смањује могућност договора са банком, односно шанса за репрограмирање или рефинансирање обавеза. Ни клијенту ни банкама није у интересу да се покрене поступак одузимања некретнине. Уколико се не договоре, покреће се спор за наплату дуговања.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)