ИМАМО ДОВОЉНО ХРАНЕ, ШТИТИЋЕМО ТРЖИШТЕ: Дирекција за робне резерве повећава количину свих производа за случај да дође до поремећаја
РЕПУБЛИЧКА дирекција за робне резерве ће залихе свих производа да повећа тако да могу да задовоље тромесечне потребе становништва у случају да дође до неке непредвиђене ситуације или поремећаја на тржишту, сазнају "Новости". Поједина роба коју увозимо, биће обезбеђена у већим количинама од ових.
Председник Србије Александар Вучић казао је у понедељак да је дато наређење да се повећају наше робне резерве, и да ће се за ту намену обезбедити новац без угрожавања стопе јавног дуга. Он је указао да цене свих сировина на светском тржишту иду у небо. Ипак смо, како је додао, у предности над осталим земљама које још увек ништа нису почеле да купују. У Министарству трговине истичу да је Србија озбиљан произвођач хране, међу првих 10 у Европи, и да нам несташица не прети ни најмање.
- Републичка дирекција за робне резерве ће у наредном периоду да повећа ниво залиха за три месеца за све производе - кажу за наш лист у Министарству. - Ту пре свега мислимо на залихе енергената, затим пшенице, кукуруза, шећера, уља. За поједине производе које увозимо, попут пиринча, пасуља и соли, количине ће бити увећане за више од три месеца.
У случају поремећаја на глобалном нивоу, како истичу у Министарству, Србија као произвођач хране може својом царинском политиком да заштити домаће тржиште, односно, спречи извоз стратешких производа и тако обезбеди пуну снабдевеност основним животним намирницама. Они указују да су на одлуку о повећању робних резерви утицала дешавања на глобалном нивоу, а на првом месту су то стални инфлаторни притисци на цене основних животних производа.
- Други разлог је могућност избијања конфликта између Русије и Украјине, две земље које су озбиљни произвођачи хране и енергената, и због тога су многе државе повећале количине својих резерви - објашњавају у Министарству. - На пример, Кина је повећала своје залихе за годину и по дана.
Стручњаци оцењују да је повећање робних резерви изузетно важна мера у условима актуелних кретања у свету. Агроекономиста Милан Простран истиче да ће тренд раста цена хране да се настави сигурно до септембра, док се не види каква ће бити пољопривредна година.
- Без обзира на то што смо аграрна земља и имамо довољно хране за наше потребе, држава мора да повећа садашњи обим највиталнијих производа у робним резервама - каже Простран. - Нема разлога да стрепимо, али треба из сопствене производње да створимо највећи део својих резерви и на тај начин ћемо подржати и домаће пољопривреднике. Кина, која има велики развој и стопу раста, и највећи је произвођач хране, пре месец дана је купила за око 70 милијарди долара све вишкове основних прехрамбених производа.
Онда су се, како наводи, тргле и друге земље ЕУ, попут Француске, које су почеле уздржаније да продају своје производе, тако да увек могу да задрже одређене количине и повећају своје залихе. Жарко Малиновић, из Привредне коморе Србије, указује да су робне резерве један од алата за стабилизацију тржишта. У ситуацији глобалног раста тражње, када може да дође до поремећаја снабдевања, како оцењује, одлука да се повећају залихе је важна.
ДЕСЕТОГОДИШЊИ МАКСИМУМ
ОДЛУКА Србије о обезбеђивању већих количина робних резерви стиже у околностима када су светске цене хране опет забележиле раст у јануару и крећу се близу десетогодишњег максимума. Према анализи Организације за храну и пољопривреду УН (ФАО), највише су поскупела биљна уља. Скок цена хране, како наводе, доприноси општем порасту инфлације, која се повампирила с опоравком економије од кризе изазване вирусом корона. Истовремено, на глобалном тржишту дивљају и цене енергената, а вредности сирове нафте достижу седмогодишњи рекорд.
И ЗАМРЗНУТЕ ЦЕНЕ СТАБИЛИЗУЈУ
ВЛАДА је је замрзла цене шест основних животних намирница, а од 8. фебруара се продужва важење ове мере још 90 дана.
- И то је један до инструмената за стабилизацију тржишта, али није трајна мера, јер штети онима којима се ограничавају цене - каже агроекономиста Милан Простран. - Засада су сви у том ланцу дисциплиновани и поштују ову меру.
Удружење млинске, пекарске и тестеничарске индустрије Србије "Житоунија" јуче је изразило незадовољство због тога што њихови чланови, индустријски млинови, сносе сав трошак одлуке о замрзавању цене брашна у малим паковањима од једног до пет килограма, указујућу да у другим државама такве мере падају на терет Владе. Они наводе да су надлежним министарствима поднели предлоге за решавање проблема губитака.
Препоручујемо
РЕШЕЊЕ ЗА ПОРЕМЕЋАЈ НА ТРЖИШТУ: Држава откупљује 15.000 товљеника од узгајивача
02. 04. 2021. у 14:54
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)