РЕЗЕРВИ ИМА И ЗА НАЈГОРИ СЦЕНАРИО: Предузимамо мере за случај ескалације у Украјини и поремећаја на тржишту
СРБИЈА је повећала резерве енергенета и хране и наставља то да чини како би била спремна и за најгоре ситуације уколико дође до ескалације конфликта у Украјини, а што је најавио и сам председник Србије Александар Вучић.
Стручњаци у разговору за "Новости" оцењују да су то мере предострожности, и истичу да не очекују катастрофичан развој догађаја на Истоку, који би изазвао драматичан поремећај на тржишту. У случају погоршања ситуације, за нас би проблем био скок цена нафте и гаса, јер смо у том сегменту зависни од увоза. С друге стране, Србија је аграрна земља и има довољно хране, али је добро да се повећава обим залиха највиталнијих производа.
Подсетимо, у суботу је Вучић казао да у Србији неће бити глади. Он је навео да су купљене велике количине основних намирница за резерву и да је за то дато више десетина милиона евра. Грађани не треба, како је казао, да праве залихе, јер има довољно соли, пасуља, грашка, брашна, пшенице, кукуруза...
Он је казао да у резерви има довољно нафте за нешто више од месец дана и истакао да су то огромне количине. Залихе гаса у Банатском Двору, како је навео, повећане су на 110 милиона кубних метара, што је довољно за 15 до 20 дана. Обим свих ових резерви и даље се повећава.
Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе ПКС, каже да обезбеђивање великих количина залиха показује одговорну политику државе која не жели да ризикује.
- То је предострожност за случај да дође до раста цена и поремећаја на тржишту и у таквој ситуацији је боље да постоје резерве - објашњава Станић. - То не значи да ће се таква криза и догодити. Ми анализирамо ситуацију и не очекујемо да ће доћи до ескалације, односно до директног сукоба у који би се укључила Русија и где би дошло до озбиљних подела у Европи, а локални конфликт постоји од 2014. године.
Економиста Иван Николић, такође, оцењује да до катастрофичног сценарија неће доћи, јер не верује да би Европа могла да дозволи такве негативне ефекте по немачке и европске компаније које би изазвао сукоб већих размера.
- Повећање обима робних резерви је мера предострожности и добро је да се тако реаговало - каже Николић. - За случај да дође до застоја у испоруци енергената, који би произвео скок цена, залихе би помогле да се предупреди први негативан ефекат тога. До поскупљења би могао да доведе и психолошки ефекат због самог конфликта.
Наши саговорници се слажу да, у случају погоршања ситуације на Истоку, за Србију већи проблем представљају енергенти.
- Од увоза нафте зависимо 90 одсто, а од увоза гаса скоро 100 процената - наводи Станић из ПКС. - Највећи проблем су цене енергената које би могле да скоче, а онда се то уграђује у све производе. То би утицало на целокупну привреду и био би наставак инфлаторног притиска.
Николић објашњава да и актуелна инфлација потиче из поремећених глобалних токова и да је увезена, као и да долази из већих цена енергената и хране.
- Без гаса и нафте се не може, али је наша енергетска зависност нижа него Европе - оцењује Николић. - Што се тиче хране, ту смо самодовољни, али не у мери да не бисмо трпели поремећај глобалних цена уколико би дошло до катастрофичног сценарија. Русија је највећи произвођач и извозник житарица у Европи. То би имало велике последице.
И СПРЕЧАВАЊЕ ИЗВОЗА ШТИТИ
ЕКОНОМИСТА Иван Николић указује и да се, у случају већих поремећаја на тржишту, доносе рестриктивне мере, које укључују заустављање извоза. У Министарству трговине су недавно за "Новости" објаснили да у таквој ситуацији Србија као произвођач хране може својом царинском политиком да заштити домаће тржиште, односно може да спречи извоз стратешких производа и тако обезбеди пуну снабдевеност основним животним намирницама.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (4)