БЕЗ НЕСТАШИЦА ХРАНЕ: Расту цене енергената и сировина због страха од ескалације украјинске кризе, домаће тржиште биће заштићено
СРБИЈА је велики произвођач хране и не прети нам несташица уколико дође и до најнеповољнијег развоја догађаја на истоку Европе, који би довели до поремећаја у снабдевању на глобалном тржишту.
Председник Александар Вучић и Министарство трговине поручују да ћемо имати довољно намирница. Директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је у уторак да наша земља неће имати проблема са снабдевањем гасом и да плаво гориво неће поскупљивати за грађане и индустрију до краја грејне сезоне. Из "Електропривреде Србије" истичу да је ова државна компанија са својим ресурсима и уз увоз способна да обезбеди све количине електричне енергије које су потребне потрошачима у нашој земљи.
Актуелна инфлација потиче из поремећених глобалних токова и увезена је, а долази из већих цена енергената и хране. Ескалација украјинске кризе додатно ће погоршати ситуацију на глобалном нивоу, а све то се одражава и на нашем тржишту. Републичка дирекција за робне резерве повећава залихе свих производа, тако да могу да задовоље тромесечне потребе становништва у случају да дође до несташице или неког поремећаја на тржишту. Поједина роба коју увозимо биће обезбеђена и у већим количинама од ових. У питању су залихе стратешких производа, а то су, између осталог, нафта, угаљ, мазут, пшеница, кукуруз, шећер, уље, пиринач, пасуљ, со, млеко у праху, конзерве...
Из Министарства трговине поручују да је Србија озбиљан произвођач хране у Европи и да нам не прети несташица.
- Ако се тај сценарио није десио у јеку пандемије вируса корона, када су рафови у појединим европским земљама били полупразни због прекида у глобалном ланцу снабдевања, нема опасности ни сада да би могло да дође таквог развоја догађаја у Србији - каже Јасмин Хоџић, помоћник министра трговине. - Пратимо ситуацију на тржишту свакодневно. Уколико дође до неког поремећаја на глобалном нивоу, наша држава може својом царинском политиком да заштити домаће тржиште, односно спречи извоз стратешких производа и тако обезбеди пуну снабдевеност основним животним намирницама.
Како објашњава Хоџић, осим ове, постоје и друге мере, као што је интервенција из робних резерви, због чега се залихе и повећавају. Држава може и да ограничи малопродајне марже, али то се, како наводи, показало као лоше решење у пракси. Подсетимо, Влада је, како би заштитила грађане, ограничила цене основних животних намирница, а недавно је то учинила и са горивом, које један од главних покретача инфлације.
Према мишљењу стручњака, изазов за Србију би представљао драматичан раст цена енергената. И председник Александар Вучић је упозорио на то, изражавајући бојазан у ком правцу ће се кретати нафта и гас на светским берзама и оценио да ће ова два енергента оставити економски траг. Како је рекао, уследиће и раст цена сировина, али је грађанима поручио да не треба да брину и праве залихе, јер се држава понаша домаћински и предузела је све мере да би обезбедила велике количине резерви стратешких производа.
Цене плавог горива и црног злата у уторак су скочиле након одлуке руског председника Путина да призна независност Донбаса, због страха да би ескалација украјинске кризе могла да доведе до потенцијалног поремећаја на тржишту ових енергената. Нафта "брент" достигла је седмогодишњи максимум од 99,38 долара по барелу. Гас је поскупео за више од 10 одсто, цена мартовских фјучерса на холандском ТТФ чворишту достигла је око 935 долара за 1.000 кубних метара, или 80 евра по мегават-часу. Може се очекивати да се овај тренд раста настави, имајући у виду одлуку Немачке да обустави сертификацију Северног тока 2.
Душан Бајатовић је рекао да Србија тренутно има 115 милиона кубика свог гаса ускладиштеног у Банатском Двору и 165 милиона кубних метара руског, а да постоје и безбедносне резерве.
- То би требало да буде довољно да би се безбедно дошло до краја грејне сезоне, а те резерве се допуњују - казао је Бајатовић. - Влада је пронашла средства у буџету да финансира куповину гаса, и да је кредите, уз гаранције државе, узео и "Србијагас".
Директор Сектора за анализу тржишта ЕПС Давор Пуповац рекао је у уторак да нико не може да каже шта ће се дешавати са ценом електричне енергије, иако је процена да ће она ове године бити 180 евра за мегават-час.
- Струја је још увек најјефтинији енергент у Србији, јер је има из наших извора и компанија чека да види шта ће се дешавати даље у енергетици, спремна за све наредне потезе - истакао је Пуповац. - Били смо конкурентни у претходном периоду и спремни смо да се суочимо са свим изазовима.
И ОВЕ ГОДИНЕ РАСТ ЦЕНА НАМИРНИЦА
ЦЕНЕ хране на светском нивоу већ су на десетогодишњем максимуму. Према истраживањима немачких стручњака, која су објављена половином фебруара, пре актуленог заоштравања украјинске кризе, ове године би намирнице могле да поскупе за још седам одсто. Они закључују да ће зато, цене хране бити кључни покретач инфлације ове године.
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)