МАЛИ: Курс је стабилан и не дозвољавамо да се прелије на друге гране
МИНИСТАР финансија Синиша Мали поручио је данас на отварању Копаоник Бизнис форума да Србија наставља са вођењем одговорне фискалне политике и да ће у случају наставка геостратешких изазова са којима се Европа суочава, држава трудити да минимизира негативне последице по грађане и привреду и да ће преузети терет наредне кризе на себе.
- Тема овог форума је одржив развој, али ја бих додао одржив развој у време глобалних изазова. Свет у којем данас живимо није исти, много тога се променило - поручио је министар Мали.
Министар је навео да наша земља има јаке и чврсте финансије и новац и да је спремна да се суочи са новонасталом ситуацијом, као што је то урадила у условима пандемије.
- Упркос пандемији показали смо да знамо и желимо да се бринемо о онима којима је наша брига најпотребнија, а то су сада млади. На њима је будућност, због њих градимо аутопутеве, нове болнице, бавимо се зеленом агендом. Ако немамо деце у нашој земљи, не вреди нам да се бавимо економијом и било чиме другим - рекао је Мали.
Он је навео да се глобални догађаји на које Србија не може да утиче само нижу: после пандемије, кренула је криза у ланцима снабдевања, па затим енергетска криза, раст инфлације и на крају конфликт у Украјини.
- Ако погледате низ глобалних изазова, то је читав низ не само за српску, већ глобалну економију. И питање је како ће се дешавати даље. Околности се промениле, свет се променио - казао је Мали.
Настављамо са реформама и водимо рачуна о сваком динару
Према његовим речима, Србија у овим условима кризе наставља да води одговорну монетарну и фискалну политику.
- Водимо рачуна о сваком динару и настојимо да минимизирамо последице ових криза на грађане Србије, али са друге стране приоритет нам је економски раст. Настављамо са реформама. Неко ће рећи да су приоритети другачији, али ми кажемо – не. Заједно са ММФ-ом настављамо да радимо на реформи Пореске управе, на увођењу новог система фискализације, е-фактура, нових фискалних правила. Радимо све оно што је неопходно да на дужи временски период обезбедимо стабилну фискалну политику и да она, уз помоћ монетарне политике обезбеди и раст и стабилност - навео је Мали.
Министар Мали је навео да ће у пуној мери бити обезбеђена и стабилност на тржишту, потенцирајући ту значај робних резерви.
- И када је брашно у питању, кукуруз, пшеница и гориво, вода, пиринач, шећер, со...то ради одговорна држава. Оно што је битно што ми након две године кризе и даље имамо довољно новца. Јаке су нам и стабилне јавне финансије да можемо да набавимо све оно што је неопходно. То је један од важних фактора борбе против ове кризе. У случају веће несташице, држава има чиме да реагује и у будућности - навео је Мали.
Он је подсетио и да су замрзнуте цене животних намирница и горива. Упркос драстичном повећању цене струје у свету, за грађане Србије нема повећање струје, што је опет доказ да терет кризе држава преузима на себе.
Мали је рекао да ће се наставити са праћењем дешавања на глобалном тржишту.
- Све се мења из минута у минут, пратићемо, ако буде било потребно држава ће поново реаговати и прихватиће терет сваке наредне кризе на себе - додао је.
Министар је подсетио на досадашње резултате, истакавши да је кључно било одржати радна места и да не дође до затварања фабрика јер нам је требала читава деценија да подигнемо своју индустрију.
Говорећи о тренутним мерама које су још увек на снази, подсетио је и да је још увек у току друга гарантна шема за мала и средња предузећа. Циљ је био да се подигне ликвидност фирми. Држава банкама гарантује кредите које одобравају, а све у циљу да фирме имају обртна средства и преброде кризу.
Помоћ грађанима
Када је реч о грађанима, од почетка ове године, пензионерима је исплаћено по 20.000 динара једнократне помоћи, запослени у здравству су добили по 10.000 динара, а младима у Србији је исплаћено по сто евра.
Говорећи о резултатима у економији, подсетио је да наша земља, када се погледају кумулативно две протекле године, има највећи раст БДП-а у Европи.
- То значи да смо нешто добро урадили. Да економска политика није била добра, не бисмо имали раст - оценио је он.
Каже и да је БДП по глави становника, забележио раст од 65 одсто у последњих десет година.
Капиталне инвестиције од 486 милијарди динара
Говорећи о инвестицијама, Мали је рекао да се не одустаје од програма Србија 2025 и улагања од 14 милијарди евра у наредном периоду, која он предвиђа. За ову годину буџетом су предвиђене капиталне инвестиције од 486 милијарди динара.
Казао је и да ће данас на седници Владе Србије бити потписан уговор о изградњи новог моста у Новом Саду, као и да ће се градити обилазнице у Ваљеву и Свилајнцу.
Ради се и на спровођењу зелене агенде, изградњи канализационе мреже, фабрика за пречишћавање отпадних вода. Завршава се и фабрика вакцина, која нам омогућава самосталност ако се деси нова пандемија. Наставља се и изградња брзих пруга, од којих је ревитализација пруге Београд – Ниш, приоритет. Средином марта у саобраћај ће бити пуштен и брзи воз до Новог Сада.
Према његовим речима, имамо преко 90 инвеститора који су најавили улагања и отварање 37.000 радних места. Земља смо која је на корак од инвестиционог рејтинга, што треба да се деси крајем ове или почетком следеће године.
Значајан акценат у свом излагању Мали је ставио и на пројекат Отворени Балкан истичући да су очекивања да он допринесе и бржем протоку робе и капитала.
Поручио је и да ће јавни дуг остати стабилан, истаквши да он тренутно износи 51,4 одсто БДП-а.
Раст плата и пензија
Говорећи о стандарду грађана, Мали ја навео да је и даље циљ да просечне плате до 2026. године износе 1.000 евра, а пензије 500 евра. Он је подсетио да је у децембру прошле године просечна зарада износила 635 евра и да су плате и пензије ако се пореде децембар 2021. у односу на 2020. номинално порасле 12,9 процената, а реално 4,6 одсто.
Рекао је и да је држава интервенисала са три пакета мера вредна 8,8 милијарди евра, односно 18,2 одсто БДП-а.
- Због мера које смо предузели и начина на који смо реаговали, нико није одустао од инвестирања у Србији. Створили смо мост поверења и кредибилитет да кад нешто кажемо то и испунимо - навео је Мали.
Министар је закључио да је за наставак реформи потребно обезбедити мир и стабилност.
- Србија неће да води ратове, не желимо да будемо део игара великих сила... Одржив развој да, али морамо да имамо у виду глобалне изазове са којима се суочавамо. Мир је важан, као и стабилност. Не требају нам свађе и поделе. Ми остварујемо добре резултате, треба још боље да радимо, да се боримо за сваку нову фабрику и радно место, километар ауто-пута и брзе пруге... Монетарна и фискална стабилност су нам потребне и верујем да ћете подржати такву политку. За све остало ћемо наћи решење - закључио је Мали.
БОНУС ВИДЕО: СНИМАК ДРАМЕ НА КОПАОНИКУ: Хеликоптер по први пут у медицинској акцији, спасен тешко повређен скијаш
Препоручујемо
СИНИША МАЛИ О ПРИТИСЦИМА НА СРБИЈУ: Никада нисам видео Вучића у тежој ситуацији
06. 03. 2022. у 22:23
СИНИША МАЛИ О РЕАКЦИЈИ СРБИЈЕ: Знамо како да реагујемо у доба кризе, свега имамо
06. 03. 2022. у 21:37
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)