ВРАЋАМО ПРОИЗВОДЊУ "ВЕШТАКА"? ХИП "Азотара" почела пробни рад и припрему производње амонијака и ђубрива
УСКОРО би вештачко ђубриво могло поново да стиже из панчевачке "Азотаре". Ова фабрика је, после паузе, почела пробни рад и спрема се за покретање производње. Најпре ће стизати амонијак, а затим се очекује почетак производње течних вештачких ђубрива, могуће и других.
Наш највећи произвођач вештачког ђубрива, ХИП "Азотара", завршила је у стечају, у септембру 2018. године. Из стечаја је продата у мају прошле године. Нови власник, за 650 милиона динара, постала је новосадска фирма "Промис", која дистрибуира вештачка ђубрива.
Док се чека да из Панчева поново крену домаћа ђубрива, на Продуктној берзи је тражња - стала. Пре свега због великих цена, али и неизвесности шта ће бити са извозом житарица. Понуде ђубрива је прошле недеље било, али тражња готово да није ни постојала. Цена урее кретала се у распону од 910 до 920 евра по тони, то је било у уторак и од тада није било више ни понуде, а ни тражње. АН се нудио за 870, а КАН за 850 евра по тони. Недељу дана раније, цена урее је била од 917 до 922 евра по тони.
Пољопривредници, како су нам испричали, сада и не купују ђубриво. Високе цене, уз прескупо гориво, додатно им отежавају ову пролећну сетву, али и прихрану озимих усева. Ко је купио на време, још пре поскупљења ђубрива, сада може да ради, а ко није, неће га можда ни набављати. То ће се сигурно одразити и на предстојећу сетву, али и жетву.
- Имам краве, па имам нешто стајског ђубрива, али људи су се генерално престројили и ко није купио, сада то сигурно неће урадити - сматра Мирослав Киш, председник Асоцијације пољопривредника Војводине. - Многи су бацили ђубриво у октобру, новембру и децембру, а сада само прихрану додају озимим културама. Део азотног ђубрива иде и за сетву. Сигурно ће бити редуковано бацање, можда се користи нешто у течном стању, али треба сачекати јесен, да видимо шта ће бити. Мислим да се око ђубрива више пољопривредници и не секирају.
Према речима Киша, ђубрива има, кад нема брзо стигне, али је таква цена, да нема велике тражње. Слично је и са горивом, скупо је, али ко ради, мора да набави.
- Без нафте ми не можемо и која год да је цена мора да се набави, а сада је прилично скупо - говори Киш. - На крају, нашој пољопривреди су битне и падавине за приносе. Без воде нема рода, јер се ни три одсто њива не наводњава.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)