ЗА ОДВОДЊАВАЊЕ ДУГУЈЕМО МИЛИЈАРДЕ: Колико није плаћано водопривреди - нису слане ни опомене дужницима

С. БУЛАТОВИЋ

08. 06. 2022. у 17:00

ЈАВНА водопривредна предузећа обрачунала су фирмама накнаду за одводњавање, од 2017. до 2020. године, у износу 4,8 милијарде динара. Грађанима су испоставили рачуне "тешке" 8,5 милијарди динара. Наплата, међутим, није ишла истим темпом.

ЗА ОДВОДЊАВАЊЕ ДУГУЈЕМО МИЛИЈАРДЕ: Колико није плаћано водопривреди - нису слане ни опомене дужницима

Фото: Танјуг

 Од предузећа су наплатили 4,6, али од грађана свега 5,7 милијарди динара. На крају 2020. године потражују, по основу накнаде и камата, чак 10,9 милијарди динара.

Ово је показала ревизија сврсисходности "Ефикасност наплате накнаде за одводњавање" коју је спровела Државна ревизорска институција. Анализа је утврдила и да су потраживања порасла за 43 одсто у односу на исти дан 2017. године.

- Примера ради, само потраживања од јединица локалне самоуправе износе 1,6 милијарди динара од чега су 42 одсто камате - стоји у извештају ДРИ. - Посебно треба истаћи да се највећи број обвезника накнаде, 69 одсто, налази на територији АП Војводине.

"Србијаводе" и "Воде Војводине", у чијој надлежности је управљање системима за одводњавање у јавној својини, утврђују накнаду за одводњавање решењем на годишњем нивоу. Предузећа су од јануара 2017. године, преузела надлежност обрачуна и задужења за 1,1 милион грађана. Пре тога је обавезу утврђивала Пореска управа.

ДРУГАЧИЈИ ОБРАЧУН ОД 2019.

ОД јануара 2019. године, намет за одводњавање се обрачунава у складу са новим Законом о накнадама. Нови закон мења начин обрачуна накнаде за одводњавање, па се тако као основ за утврђивање њеног износа, уместо катастарског прихода, узимају класа и култура земљишта. Такође, новина је и да до доношења решења о утврђивању висине накнаде за наредну годину, обвезник је дужан да плаћа аконтацију.

- Изостанак слањa опомена дужницима као и изостанак покретања поступака за принудну наплату потраживања, утицале су на повећање износа ненаплаћених потраживања и ризика од апсолутне застарелости потраживања и немогућности наплате судским поступком - наводе ревизоре. - Један од проблема наплате накнаде за одводњавање су и кашњења у обрачуну. ЈВП "Србијаводе" је обвезницима накнаде послало решења за наплату истовремено за две године, 2019. и 2020. годину, крајем 2020. године или почетком 2021. године. Најмање 380.000 грађана су добили решења да измире дуг за обрачунату накнаду за одводњавање, за две године, до краја јуна 2021. године. Проблем у утврђивању обавезе плаћања накнаде за одводњавање представљају неквалитетни и неажурни подаци о земљишту и власницима, односно корисницима земљишта и других непокретности.

А то што се накнада не убира баш како би требало директно утиче на недостатак средстава потребних за неопходно функционисање и одржавање система за одводњавање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (2)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади