ПОЧЕТНИЦИ ТЕШКО СТИЖУ ДО НОВЦА: Малим и средњим предузећима недостају алтернативни извори финансирања
ФИНАНАСИРАЊЕ малих и средњих предузећа и предузетника већином чини кредитна понуда банкарског сектора, док недостају други облици - гаранцијске шеме, фондови предузетног капитала, микрофинансирање, који би омогућили повољније услове, нарочито за почетника у пословању.
Проблем представља и недовољна информисаност малих и средњих предузећа и предузетника за приступ различитим изворима финансирања. Ово је укратко закључак Државне ревизорске институције након спроведене ревизије сврсисходности пословања "Унапређење приступа изворима финансирања за развој малих и средњих предузећа и предузетника".
Анализиран је период од 2017. до 2020. године. Министарствo привреде је у том периоду спровело програме финансијске подршке малим и средњим предузећима и предузетницима, усмерене на подршку започињању и даљем ширењу и унапређењу пословања, у износу од око 5,4 милијарде динара.
- По Програму за набавку опреме у 2020. години, 58 одсто постојећих клијената банака, лизинг компанија добило је 64 одсто укупног износа бесповратних средстава, док је новим клијентима одобрено 36 одсто - стоји у извештају. - Око 40 одсто износа бесповратних средстава, 1,8 милијарди динара, додељено је појединим малим и средњим предузећима и предузетницима који су две и више година, понекад и узастопно, добијали бесповратна средства. Услов је био да укупно примљена државна помоћ у текућој и претходне две године не пређе износ од 23 милиона динара.
Ревизори истичу и да висина каматне стопе није била одлучујући фактор за избор банке у којој су мала и средња предузећа подносила захтев за доделу кредита.
- Захтеви су углавном поднети банкама чије су каматне стопе међу највишим у рангу понуђених каматних стопа - напомиње ДРИ. - Банкама са најниже понуђеном каматном стопом поднет је мали број захтева или није било ниједног.
Ревизори тако закључују да се унапређење приступа алтернативним изворима финансирања за развој малих и средњих предузећа и предузетника остварује споро. Иако је успостављен правни оквир, у Србији није основан јавни фонд предузетног капитала у којем је држава већински власник.
ЛИЗИНГ НЕДОВОЉНО РАЗВИЈЕН
ЛИЗИНГ као алтернативни облик финансирања није довољно развијен и заступљен - закључују ревизори. - Реализована бесповратна средства уз финансијски лизинг чине око 13 одсто вредности. Гаранцијска шема је примењена за финансирање Програма промоције предузетништва и самозапошљавања. Гаранција коју издаје Фонд покрива 60 одсто сваког индивидуалног кредита, укључујући износ редовне камате.
Препоручујемо
ДА ЛИ СЕ ИСПЛАТИ КОЛИМА ДО ГРЧКЕ? Литар горива скупљи је и до 70 динара него у Србији
07. 06. 2022. у 13:31
ЗРНО ЖИТА ЋЕ ВРЕДЕТИ КАО ЦЕЛА ВРЕЋА: Драматично предвиђање Еди Раме
08. 06. 2022. у 16:05
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)