НОВИ РОД ТРАЖИ НОВИ ПРОСТОР: Силоси готово пуни, а жетва пшенице почиње за две недеље, док се јечам већ "скида"

Ј. Су.

17. 06. 2022. у 08:00

ЖЕТВА пшенице очекује се за две недеље, а пољопривредници већ имају проблем јер многи не знају шта ће са овогодишњим родом, зато што се нису "решили" ни лањског зрна. Због квота око извоза, силоси су остали скоро пуни, а уколико се све помеша, може доћи до болести, "прављења" лошијег квалитета, али и појаве штеточина.

НОВИ РОД ТРАЖИ НОВИ ПРОСТОР: Силоси готово пуни, а жетва пшенице почиње за две недеље, док се јечам већ скида

Фото: Д. Дозет

Влада Србије донела је јуче Уредбу о ванредној интервентној мери подршке произвођачима брашна и за те намене определила 160.000.000 динара.

Подршка се односи на произвођаче регистроване за обављање делатности млинарства на дан 15. новембра 2021, а који су испоручивали брашно у паковањима до пет килограма (укључујући и пет килограма) типа Т-400 глатко и T-500. На тај начин биће одржан досадашњи обим производње брашна и спречен потенцијални поремећај на тржишту који би могао да доведе до несташице.

Измењена је и Одлука о привременом ограничењу извоза основних пољопривредно-прехрамбених производа битних за становништво, којом се, у циљу олакшаног извоза те врсте производа, сада уводи квантитативно ограничење извоза на тромесечном нивоу, уместо на месечном, како је до сада било предвиђено.

Процењује се да ће овогодиши род пшенице бити око 3,2 милиона тона, али је и даље врло неизвесна откупна цена, зато што она зависи од извозне, рекла је за "Новости" Сунчица Савовић, председник Удружења "Жита Србије". Принос пшенице се очекује у распону од 4,8 до 5,2 тоне по хектару,

- Постоји велики проблем са логистиком, који додатно отежава извоз, уз све квоте које постоје - објаснила је Савовићева. - Предложили смо да се извозне месечне квоте претворе у тромесечне. Ликвидност пољопривредника је врло лоша, ово је прва година у историји производње и трговине да немамо откупну цену. Уз то, одговорно тврдим да је ситуација у складиштима напета. Да су силоси пуни, не само старом пшеницом већ има и више од два милиона тона кукуруза који треба да потрошимо до краја септембра на домаћем тржишту. На располагању нам је и 800.000 тона кукуруза за извоз, а ту су и завршне залихе.

Како прича Савовићева, проблем ће бити што нећемо имати коме да продамо стари род. Једино да држава откупи преко Дирекције за робне резерве прошлогодишње зрно, уместо овогодишњи род. Уз то, нашу пшеницу траже Сирија, Тунис и Палестина, али ми те количине не можемо да испунимо на месечном нивоу.

- Новца на тржишту нема, низак је ниво ликвидности и сав новац је заробљен у роби - истакла је Савовићева. - Кретање цена житарица на берзама мења се у зависности од ситуације у Украјини, али то не би требало на нас да утиче, јер ми производимо много више од сопствених потреба. Уз то, Румунија, Мађарска и Бугарска најнормалније извозе.

УЉАРИМА ЗАПРЖЕНА СЕЗОНА

НИ уљарима није лако. Наиме, добили су квоту у мају, а онда им је у јуну забрањен извоз. Како каже Сунчица Савовић, очекује се род сунцокрета од око 730.000 тона, што је еквивалентно са неких 350.000 тона сунцокретовог уља. На залихама имамо до 45.000 тона:

- Уље је складиштено свуда, уз то и магацини уљара су пуни  85 до 100 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

"ПОВОДОМ медијских навода о слању протестне ноте Министарства иностраних послова Босне и Херцеговине (БиХ) институцијама Србије, морамо изразити своје запрепашћење садржајем и намером оваквог дипломатског демарша, посебно у светлу недавних дешавања и поступака званичног Сарајева", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Републике Србије.

09. 01. 2025. у 16:05

Коментари (2)

НЕ МОЖЕ БЕЗ КОШАРКЕ: Лесор се вратио на терен, навијачи Панатинакоса одушевљени  (ВИДЕО)