ХРАНА И ГОРИВО НАЈВИШЕ ПОСКУПЕЛИ: Потрошачке цене на годишњем нивоу порасле су за 11,9 одсто
ХРАНА је за годину дана поскупела за 19,3 одсто, а месо је међу производима који бележе највећи скок цене - од 23,8 процената.
Потпредседник Националне организације потрошача Србије (НОПС) Зоран Николић указује да инфлација, која је мерена растом потрошачких цена у јуну ове године порасла 11,9 одсто на годишњем нивоу, не погађа све грађане подједнако, она је много тежа за сиромашније слојеве.
- Лична инфлација није релевантна као научни показатељ, али је битна за живот човека - каже Николић. - То показује колико сте ви у свом кућном буџету доживели ово повећање цена. Верујем да је то далеко изнад тога што је статистика објавила, јер је она различита од домаћинства до домаћинства. Људе је далеко више погодило повећање цена него што то показује статистика која се бави просеком.
Он истиче да је најкритичније то што огроман део прихода грађани дају за храну, а када је раст тих цена већи, онда то поскупљење више погађа кућни буџет. На Западу, како наводи, храна чини свега 20 одсто трошкова живота, а ми на њу дајемо више од половине прихода.
Према подацима Републичког завода за статистику (РЗС), потрошачке цене су у јуну, за годину дана повећане за 11,9 одсто, док су у поређењу са децембром 2021. године, у просеку више за 7,3 процената. У односу на мај, инфлација је 1,6 одсто.
Највише су на годишњем нивоу порасле цене у категорији хране и безалкохолних пића 18,8 процената и транспорта 18 одсто. Лане, од јуна, храна је поскупела 19,3 одсто, а највише кафа, чај и какао за 24,7 процената. Цене меса су за годину дана више је за 23,8 одсто. Уље, млеко, сир, јаја и риба скупљи су од 19 до 19,8 процената.
Алкохолна пића имају већу цену за 7,4 одсто, а највише су отишла вина 13,4 док су жестока пића скупља за 11,8 процената. За дуван у односу на прошли јун треба издвојити 6,3 одсто више новца.
Трошкови за становање, воду и енергенте су од прошлог јуна увећани за 7,7 одсто. У тој категорији су највише поскупела чврста горива 28,1, а стамбене ренте су скочиле за 14,2 процента. Намештај, расвета, теписи су скоро 13 одсто скупљи.
Медицинске услуге су скупље за 12, а стоматолошке за 15,3 процента, док лекови имају вишу цену за 4,7 одсто. У категорији транспорта у просеку су цене веће за 18 одсто, а највећи скок забележила су горива и мазива за путничке аутомобиле од 27,1 проценат, док је одржавање возила скупље за 22,3 одсто.
Трошкови за личну негу повећани су за 12,8, а услуге у фризерским и козметичким салонима су више за 16,1 одсто. У категорији рекреације и културе највише су поскупеле новине и часописи, за 32 процента, док књиге имају вишу цену само један одсто. Трошкови у ресторанима и кафеима виши су за 13,1 проценат.
Према подацима Републичког завода за статистику, на месечном нивоу, у јуну, у односу на мај, највише су порасле цене транспорта, за 2,7 одсто. Трошкови за храну, безалкохолна пића и рекреацију и културу виши су за по 2,3 процента. Ресторани и хотели су скупљи за 1,4, одећа и обућа за 1,2, а опрема за стан и текуће одржавање за 1,1 одсто. Становање, вода, електрична енергија, гас и остала горива имају више цене за један проценат, алкохолна пића и дуван за 0,4, а цене у категорији здравља за 0,2 одсто више.
Занимљиво је да је међу ценама производа пољопривреде рекордер кромпир. У мају ове године био је скупљи 208,3 одсто у односу на исти период лане.
ИЗ КРИЗЕ У КРИЗУ
ПОТПРЕДСЕДНИК Националне организације потрошача Србије Зоран Николић указује да тек предстоји раст цена горива, електричне енергије и комуналних услуга, што ће додатно повећати инфлацију и трошкове.
- Чека нас неизвесна зима - истиче Николић.
- Разумем све проблеме, али мислим да су потрошачи у Србији изнурени. Никако да изађемо из разних криза, тек смо изашли из короне, дошло је ово следеће. Морали бисмо да проширимо критеријуме за социјалне карте, јер шта ћемо са људима који не буду имали за централно грејање?
Препоручујемо
"ИСТОПИЛО" СЕ 70 ГРАМА ШЕЋЕРА: Потрошач измерио паковање "Црвенке" и шокирао се
16. 06. 2022. у 07:00
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)