ВЛАДА ЗАУЗДАВА ПОСКУПЉЕЊА: Ограничена цена свињског меса и маржа при продаји пилетине
ЦЕНЕ свињског меса у радњама одлетеле су у небеса. Влада Србије због тога је допунила одлуку о ограничењу висине цена основних животних намирница, и то у делу који се односи на свињско месо, али и на марже при продаји пилетине.
Донетом одлуком доћи ће до снижавања цене у односу на просечне цене у продавницама и то свињске плећке за 173 динара по килограму, свињског врата за 218 динара по килограму и свињске слабине за 150 динара по килограму, док ће истовремено доћи и до нивелације цене свињског бута.
Влада Републике Србије донела је такође одлуку и о ограничењу висине марже при продаји пилећег меса на максимално 10 процената.
- Трговци су највише зарађивали на разлици код меса, а дошло је и до диспаритета због цене бута - рекао је за "Новости" министар пољопривреде Бранислав Недимовић.
- Овом одлуком могу да буду сви задовољни. И произвођачи свиња, јер имају добру цену, али и прерађивачи, зато што не иду у минус. Трговци могу мало да се буде, али са њима комуницирамо. За сада није у питању ограничавање цене јунетине.
СКУПА И ПИЛЕТИНА
ДОМАЋА пилетина продаје се за више од 400 динара за килограм, док је прошле године била око 330. У радањама, она је нешто јефтиније. Пилећи филе у радњама је од 600 до 800 динара, за килограм, док се батак и карабатак продају за 380 динара.
Тренутно се у радњама килограм свињског меса "усијао". Тако, врат са костима кошта од 620 до 900 динара. Свињски каре без костију од 769 до 1.100 динара. Најскупљи је филе и он кошта од 770 до 1.400 динара. Бут држи ограничену цену и креће се од 580 до 680 динара.
- Бут је требало да буде најскупљи, а дошли смо у ситуацију да је најјефтинији - казао нам је Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство у Привредној комори Србије. - Ова одлука је компензација због тога што је цена бута ограничена. То би требало да допринесе смиривању цена и изједначавању одређених категорија меса. Сада је скупља плећка од бута, а он спада у прву категорију меса. Од скупог свињског меса у радњама једино фармери нису имали никакве користи, они који тове свиње. Сада ће се мало озбиљније уредити категорије меса.
Према речима Будимовића, откуп товљеника креће се од 240 до 250 динара за килограм. И то је реална цена, јер је кукуруз опет дошао на 32 или 33 динара за килограм:
- Почетком године сточари су поклали крмаче и сада их нема довољно. И сада имамо мањак у понуди. А, ми смо се увек жалили на трговачке марже. Сада ће морати мало да истрпе ови који су последњи у ланцу.
За прва четири месеца ове године, увезено је укупно 12.769 тона свињског меса, у вредности од 27,6 милиона евра. Остварени увоз је за 88 одсто већи у односу на исти период прошле године, рекао нам је Бранислав Гулан, агроаналитичар. Највеће количине тог меса стигле су из Шпаније.
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)