ТОПЛИ РАДИЈАТОРИ И АКО СЕ ПРЕКИНЕ "ТУРСКИ ТОК"? Србија пуни своја и закупљена складишта гаса у Мађарској
СРБИЈА ће ове зиме бити мирна што се тиче природног гаса. Резерве плавог горива у складиштима у Мађарској и у Банатском Двору дају нам сигурност да ћемо најхладније дане пребродити уколико дође до прекида у снабдевању "Турским током" кроз Бугарску и старом рутом преко Мађарске.
Овако саветник за енергетику у Привредној комори Србије Љубинко Савић оцењује напоре наше државе да обезбеди довољне количине гаса припремајући се и за потенцијалне непредвиђене кризе. Планирано је да наша земља дочека зиму са залихама од 770 милиона плавог горива у складиштима у Мађарској и српском делу Банатског Двора. У ЕУ последњих дана расте бојазан да Москва, после редовног ремонта "Северног тока 1", главног дотока руског гаса у Европу, неће одврнути вентиле, што би драматично угрозило њихово снабдевање.
Чланице настоје да нађу решење за случај оваквог развоја догађаја. И наша држава се припрема за најгори сценарио. Како је министар финансија Синиша Мали рекао у недељу, Србија ће до 1. октобра имати ускладиштено 500 милиона кубика гаса, а наш део у Банатском Двору биће напуњен за наредних двадесетак дана. Он је истакао да држава плаво гориво купује од две мађарске фирме и да се складишти у тој земљи за нас, као и да је уплаћен аванс од 250 милиона евра.
- Захваљујући пријатељима из Мађарске, успели смо да обезбедимо додатних 500 милиона кубика гаса које ћемо ускладиштити у два складишта у Мађарској, а купујемо од две њихове фирме, једна је МЕТ, а друга МВМ која је у Мађарској исто што и код нас ЕПС - прецизирао је Мали. - Од сваке купујемо по 250 милиона кубних метара гаса и већ смо платили аванс око 250 милиона евра.
Као што је најављено, биће нам на располагању по шест милиона кубних метара плавог горива током најхладнијих месеци, а у октобру и марту по три милиона кубика. Средином прошле недеље, председник Вучић је саопштио да у српском делу подземног складишта Банатски Двор има 227 милиона кубних метара гаса. Ове резерве треба допунити до 270 милиона, тако да би укупне залихе плавог горива износиле 770 милиона кубика.
САМО ЗА КРИЗНЕ СИТУАЦИЈЕ
СРБИЈА зими, ако је умерено хладно, троши од 10 до 12 милиона кубика гаса дневно, а када је већи минус, и 15 милиона - наводи Љубинко Савић, саветник за енергетику у ПКС. - Из Банатског Двора у току дана може да се истисне максимално пет милиона кубних метара. Када се томе додају предвиђене количине из мађарских складишта, то је укупно осам милиона у октобру и марту, а током најхладнија четири месеца то је 11 милиона кубика. То значи, шта год да се деси имаћемо довољно за најнеопходнију потрошњу. Он наглашва да се резерве из складишта користе само у некој кризној ситуацији.
Подсетимо, Србија 2,2 милијарде кубних метара руског гаса добија по најповољнијој цени у Европи, од 310 до 408 долара за 1.000 кубика. Тај енергент нам стиже "Турским током" преко Бугарске.
Чекајући 21. јул, када би ремонт "Северног тока 1" требало да се заврши, и када ће бити јасно да ли ће Москва увести тихи гасни ембарго ЕУ, Брисел позива чланице на солидарност у случају несташица плавог горива. Западни медији указују да ће се то тешко остварити и наводе пример Мађарске која је прогласила ванредно стање и забранила извоз енергената. Спекулише се и да ли би Бугарска, која бојкотује руски "Гаспром", у случају кризе, могла да обустави транзит руског гаса који иде преко те земље у Србију и Мађарску.
- То су међународни коридори, имамо уговоре, плаћамо им транзит, тако нешто не би требало да се деси, ако се сви понашају рационално - указује саветник за енергетику у ПКС. - Али с обзиром на то у каквом времену живимо, не треба да пренебрегнемо ни такву могућност. За ту потенцијалну ситуацију се Србија припрема управо обезбеђивањем залиха у складиштима.
Уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић сматра да доток гаса преко Бугарске, ипак, неће бити прекинут, јер и Бугари сада користе руски гас, али га не купују директно од "Гаспрома", већ од накупаца.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)