КИРИЈЕ "ГОРЕ" ЗБОГ РУСКИХ ПРОГРАМЕРА: У престоници закуп некретнина превазилази све рекорде, па је достигао невероватну цену од 3.000 евра
ЧИНИ се да цене изнајмљивања некретнина у Београду расту из дана у дан и, према признању агената за некретнине, тренутно достижу сумануте бројке.
Разлог "надуваних" кирија које за велике станове прелазе и 3.000 евра месечно је необично велики број странаца, имућних бизнисмена који су спремни да плате огромне суме за луксуз и комфор.
Стручњаци из области некретнина подвлаче да је разлог мали број расположивих станова, недовољна градња, а повећана потражња.
Осим великог броја руских ИТ компанија које су направиле тектонске поремећаје на тржишту некретнина у Србији, нарочито у престоници, последњих неколико месеци Београд врви и од других странаца, држављана Индије, Турске, Словеније, па и Немачке. Само је 459 нових привредних друштава с руским већинским власништвом регистровано од фебруара до краја јула ове године, а више од 1.000 појединаца из Русије се регистровало као предузетници.
- Осим Руса, тренутно у главном граду има доста Кинеза, Индијаца и Немаца - каже проценитељ Милић Ђоковић из Кластера некретнина.
- Богата класа изнајмљује, пре свега, велике станове у ужем центру и новом бизнис дистрикту који се шири на Новом Београду.
То су компаније које су углавном регистроване у ИТ сектору, у области информационих технологија, у области трговине, консултантских услуга и слично. Таквим некретнинама које њих занимају је цена највише скочила. Све више се изнајмљују луксузне куће које често компаније користе и као место за живот и за рад.
Како Ђоковић каже, у центру града трособни станови су преко 1.000 евра месечно, а слично је и на Новом Београду - од 800 до 1.000 евра. Како објашњава, исплативије им је да закупе велики стан и плате месечну кирију, него да најме стан на дан, што их кошта од 50 до 70 евра дневно.
Да су управо закупци станова из Русије још пре више месеци направили хаос на тржишту некретнина у Србији, сматра и Катарина Лазаревић, власница агенције за некретнине.
Према њеним речима, од пандемије вируса корона много тога се изменило. Рад од куће, који је заживео и после пандемије, довео је до тога да многе компаније, нарочито из области ИТ технологија, могу да изаберу најисплативије место одакле ће да се баве својим послом.
- У ужем центру града више не може да се закупи стан за 200-300 евра, а најјефтинији су од 400 до 600 евра - каже Катарина Лазаревић.
- Они од 50 до 60 квадрата сада коштају 700 до 900 евра, а већи од 1.200 до 2.500 евра.
Куће и велики станови с два гаражна места коштају и до 3.000 евра месечно. Овај тренутни суманути скок цена је због велике потражње а мале понуде. Нажалост, иако тако не изгледа, много је мања понуда и мало расположивих некретнина, него што је потреба на тржишту. Немамо довољно изграђених станова, а у престоници их највише недостаје са мањим квадратурама које највећи број људи може да плати.
МАЛО КУПУЈУ
СВЕГА три одсто је учешће капитала страних држављана у укупној вредности тржишта некретнина. Како Милић Ђоковић објашњава, они изнајмљују али се тешко одлучују на куповину. Што се тиче могућности да странци купују некретнине, на бази реципроцитета, постоји опција за оне држљаване у чијим земљама Срби могу да пазаре непокретност.
ПУНИ И ХОТЕЛИ, КАО НИКАД ПРЕ
ПРЕМА речима Георги Генова из Удружења хотелијера и ресторатера Србије, попуњеност хотела у Београду већа је него годинама уназад, па и сезона пре короне.
- Од 124 хотела у главном граду, 80 их је у ужем центру града, а просечна попуњеност је око 70 одсто, док је код оних на бољим локацијама и преко 80 процената - каже Генов.
- Читава Србија, не само Београд, бележи пораст броја гостију из света. Највише их је из Русије, Украјине, Турске и Немачке, као и из земаља из окружења. Има их који овде бораве због туризма, али и због посла. Цена ноћења по соби у београдским хотелима је од 40 до 300 евра, што је много приступачније него у већини других земаља.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)