КРЕДИТИ ЗА ТЕШКУ ГОДИНУ: Министарство пољопривреде субвенционише део камате на позајмице
ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ су банкама у јуну 2022. дуговали 82,4 милијарде динара на име позајмица, што је за 5,8 одсто више него истог месеца претходне године. Подаци Удружења банака Србије показују и да се највећи раст аграрних кредита бележи 2019. и 2020, када су они повећавани за 10,6 односно 12,7 процента годишње.

Фото П. Милошевић
И док пољопривредници нису баш много ради да узимају банкарске позајмице, скупа сетва, донедавна забрана извоза појединих житарица, али и не тако лака ситуација у којој се аграр налази, приморали су многе да потраже финансијску помоћ.
Има и оних пољопривредника који узимају кредите за развој и инвестицију у производњу. Министарство пољопривреде субвенционише део камате на такве позајмице. Финансира се развој сточарства, који обухвата набавку животиња и премију осигурања стоке. Такође, дотира се део камате код инвестирања у ратарство, воћарство, виноградарство, повртарство и цвећарство.
- Овом подршком обухваћена су и улагања у пољопривредну механизацију, опрему, набавку хране за животиње - рекли су нам у Министарству пољопривреде. - У овој години имамо потписане уговоре о субвенционисаним кредитима са 11 банака и пет осигуравајућих кућа. Прошле године је искоришћено укупно 4.177 кредита, док их је у 2022. досад одобрено 5.159.
Како су нам рекли у ресорном министарству, фиксна каматна стопа износи три одсто на годишњем нивоу, односно један проценат за пољопривреднике, који живе и раде у отежаним условима, или имају највише 40 година. Ова стопа важи и за жене носиоце газдинстава. Иначе, ове године, ко год је тражио кредит за набавку вештачког ђубрива, није му зарачунавана камата.
Подаци Удружења банака Србије показују да су од укупног дуга свих грађана, у јуну ове године, пољопривредни зајмови чинили шест одсто. Упоредна анализа УБС указује да се кредитна активност пољопривредника повећава из месеца у месец.
И док су банкарима пољопривредници међу омиљеним клијентима, они нису толико ради да од њих траже новац на позајмицу.
- Узео сам паре од банке да купим ђубриво и припремим земљу за сетву - испричао нам је Зоран Р. из Сефкерина. - Ова година није нимало лака, а ни следећа неће бити много извеснија. Најтеже ће бити да се врати позајмљени новац, а нарочито уколико и следећа година буде овако тешка, са лошим приносима и прескупим инпутима.
УСЛОВИ МИНИСТАРСТВА
ПРАВО на кредитну подршку имају пољопривредници, носиоци породичног пољопривредног газдинства, предузетници и земљорадничке задруге. Пољопривредници и предузетници могу остварити право на кредитну подршку под условом да је укупан износ позајмице до 6.000.000 динара. Задруге могу добити кредит до 18.000.000 динара.
Препоручујемо

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)