СРБИЈА ИЗВЕЗЛА МАЛИНЕ ЗА 300 МИЛИОНА ЕВРА: Црвено злато продали по већој цени - инострани купци заинтересовани
СРБИЈА је за првих седам месеци ове године извезла малине у вредности од скоро 300 милиона евра. То је за око 50 милиона евра више него у 2021. години. Ипак, количине које извозимо се смањују. Тако смо лане, у иностранство продали, 66.000, а ове практично 44.000 тона малина.

Фото: Shutterstock
Како је испричао Горан Ђаковић, саветник министра пољопривреде, то најбоље показује колико је висока цена овог воћа на светским тржиштима, али и да пада стандард грађана у свету, чим се мање купује.
- Сада иду и новогодишњи празници када је извоз већи и када су резултати још бољи - сматра Ђаковић. - Наша земља бележи извоз и раст и код повртарске производње. Највише је поскупео кромпир, али то је очекивано, јер смо имали велику сушу током године, пад производње због нешто лошије цене из претходне године, што је све условило да порасте цена кромпира. То само значи да ће произвођачи кромпира бити мотивисани да у наредним годинама улажу у производњу овог поврћа.
Према речима Ђаковића, поскупљење горива, ђубрива и свега осталог, изазвало је раст и то је морало да прати цену житарица. С друге стране, треба да имамо у виду да ћемо имати и добре извозне резултате, јер то није наша цена која је поскупела, већ је то отишло на светским тржиштима. Практично, оно што зову увезена инфлација, заступљено је и код нас.
- С једне стране та инфлација је добра за наше извознике и произвођаче, а није добра за купце, једноставно живимо у таквом тренутку - казао је Ђаковић. - Када је реч о ђубриву и несташици, наша земља има среће да је обезбедила довољне количине за предстојећу сетву. Најављује се да би могло ове године више да се посеје пшенице, под претпоставком да би кукуруз могао поново да подбаци. Такође, повећана је и производња уљане репице, јечма и овса. Тешко је наћи семе ових култура колико се тражи. Пољопривредници су изгубили поверење у производњу кукуруза и окрећу се озимим житарицама.
Ипак, сматра Ђаковић, то неће утицати драстично на наше тржиште, јер сејемо између 950.000 и милион хектара кукуруза, па је он код нас и даље водећа култура.
СА СУНЦОКРЕТОМ НЕМА ПРОБЛЕМА
ШТО се тиче сунцокрета и других житарица, које су дефицитарне у свету, Ђаковић је рекао да Србија нема никакав проблем. Имамо све житарице довољне за наше потребе. Када је реч о сунцокрету, пшеници, кукурузу, соји свега тога ћемо имати довољно. Биће нешто житарица и за извоз, али имамо и прелазне залихе.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)