БРНАБИЋ: Сарадња са компанијом Роће од изузетног значаја

Тањуг

06. 10. 2022. у 13:03

ВЛАДА Србије и компанија Роће данас су у Београду потиписале Меморандум о разумевању о научно-истраживачкој сарадњи, који за циљ има да се у Србији развије такозвана „прецизна медицина“, која значајно унапређује лечење онколошких пацијената.

БРНАБИЋ: Сарадња са компанијом Роће од изузетног значаја

Ана Брнабић трећи пут предводиће Владу Србије, Фото Танјуг

Меморандум су потписали председница Владе Ана Брнабић и регионални директор компаније Роће Адриано Треве.

БИО 4 кампус (Биомедицина, Биоинформатика, Биотехнологија и Биодиверзитет) је пројекат који је покренула Влада Србије, а амбиција тог пројекта је формирање светски признатог центра за истраживање и развој у Србији, а кампус чине, између осталог, и научни институти и образовне установе.

Компанија Роће, која је постала партнер БИО4 кампуса, учествоваће у развоју такозване „прецизне медицине“, које значајно унапређују лечење онколошких пацијената.

Премијерка је после потписивања поручила да је данас изузетно значајан дан за даље позиционирање Србије на мапи иновација и на светској мапи земаља које имају добре капацитете за истраживање и развој.

"Ово је будућност и нешто што ће свакако одредити да ли ће Србија наставити да буде земља победник, и у овим тешким и изазовним временима, или ће поклекнути пред притисцима и неће довољно брзо напредовати", истакла је Брнабић.

Србија на светској мапи

Она је казала да се последњих неколико година, Србија на европској, али и на светској мапи, позиционирала као земља која може да допринесе у областима истраживања и иновација у свакој области, па и у традиционалној индустрији.

"Земља паметних, образованих људи, што нам је све помогло да стварамо нову вредност и донело економски раст и напредак, раст плата и пензија и да привлачимо софистициране инвестиције што се огледа на квалитет живота у Србији. Ове године извоз из ИТ сектора биће преко 2,5 милијарде евра, а тај сектор тренутно прави највећу вредност у Републици Србији. Од тога, 1,5 милијарди је наш суфицит, остаје код нас и употребљује се за даљи развој Србије", поручила је премијерка.

Каже да је неколико година уназад влада радила са компанијом Роће како би им показали да је Србија земља иновација и да један део њиховог истраживања може да се одвија у Србији.

"Ово је за мене само почетак. Верујем да Србија може много више и сад видимо тренд да све више страних компанија отвара своје научне и истраживачке центре у Србији. Да би наставили тај тренд, ми као Влада морамо да идемо даље. Два кључна стуба нашег даљег развоја су вештачка технологија и БИО 4 кампус који ћемо током 2023. почети да радимо", рекла је Брнабић.

"Компанија Роће, највећа и најјача фармацеутска компанија на свету, има годишњи буџет од 16 милијарди долара само за истраживање и развој. Ако бисмо добили део тог годишњег буџета да се те ствари раде у Србији, онда видите колико је то додатних инвестиција о којима нисмо могли ни да причамо док се нисмо поставили као земља иновација и развоја", казала је премијерка.

Регионални директор компаније Роће, Адриано Треве, данашњи дан оценио је као почетак изузетно битне кампање.

"Уложили смо много времена, напора и труда да се ово оствари и да се отворе биоцентри и данас крећемо у једно изванредно путовање. Велики дан за Србију и пацијенте у Србији како би имали приступ иновацијама. Надамо се да ћемо у будућности пренети нека средства у Србију како би радили на научним истраживањима", поручио је Треве.

У оквиру потписаног, у Србији ће се радити на креирању капацитета за истраживање и развој кроз истраживачке пројекте, такође да се у Србији обављају тестови геномског профилисања генома карцинома, да се отвори пут широј употреби прецизне медицине и примени индивидуалних терапија, односно проналажењу најефикаснијег начина лечења за сваког пацијента понаособ, појаснила је директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, др Јелена Беговић.

"То је покренуто од стране компаније Роће, а идеја је да употребимо најсавремениј технологије, односно "секвенцирање следеће генерације" на посебним панелима које је Роће развио, како бисмо ушли дубоко у генетику сваког карцинома који се развио у организму неке особе. То води уствари у примену "персонализоване медицине" јер сваки канцер има своју генетику, а од те генетике зависи како ће се радити дијагностика, која терапија треба да се прими, који лек да се примени и каква је прогноза болести. Велики бенефит за наше пацијенте и за целокупно друштво", казала је др Беговић.

Пројекат би требало да омогући да геномско профилисање постане део протокола лечења онколошких пацијената у Србији и да установи терапије на „молекуларном нивоу“, што ће омогућити много прецизније и ефикасније лечење, повећати ефикасност лечења, смањити нежељене ефекте и омогућити здравственом систему да постане још ефикаснији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ДАНИЛ МЕДВЕДЕВ ДОБИО ЈОШ ЈЕДНО ДЕТЕ: И, шта мислите, ко ће бити кум?