НАЈВЕЋИ СКОК ПОРЕЗА ПРЕТИ АДВОКАТИМА: Могућа двоструко и троструко већа решења, уколико се не продужи важење актуелних законских прописа
НАРЕДНА година би многим паушалцима могла да донесе знатно веће пореске обавезе. Како ствари сада стоје, са крајем ове истиче ограничење да овај намет не сме годишње да расте више од десет одсто.
У незавидној ситуацији ће се наћи многи, али будућа решења ће највише да "отежају" адвокатима.
Ова обавеза зависи од неколико фактора. Пре свега, од просечне зараде у републици, граду или општини. За највећи број делатности, порез се обрачунава у односу на просечну зараду у том месту, али постоје и изузеци. Просечна плата се множи са бројем запослених у месту пословања, коефицијентом делатности и дели са бројем запослених у тој општини. Претходних година је важило правило да решење не сме да буде више од десет одсто увећано у односу на претходну годину.
- Ограничење постоји већ годинама - објашњава порески саветник Александар Васић. - То важи до краја ове године. Уколико се не продужи, многи ће добити већа решења. Адвокатима ће повећање бити драстично. Имаће два до три пута већу обавезу. Боље је да тог ограничења није било, јер се сада дешава да млади адвокат, који је тек почео да ради, плаћа већу обавезу од колеге који послује деценијама.
НАЛЕД и Дигитална заједница упутили су предлог Министарству финансија да се изменом Уредбе о паушалном опорезивању продужи ограничење повећања до десет одсто. Они имају додатни предлог - да се промени начин обрачуна пореза за део паушалаца који послују преко интернета.
- Предлог обухвата пре свега предаваче страних језика на платформама и виртуелне асистенте, односно особе које пружају административне услуге преко интернета - каже Иван Милетић, председник Савеза за фер конкуренцију у Налед-у. - Кључна измена при њиховом опорезивању подразумевала би да ове две делатности буду третиране као "локацијски несензитивне", односно да на висину пореза не утиче у којем граду или општини је предузетник регистрован. Таква промена била би важна јер месечно зараде између 70.000 и 80.000 динара, а две трећине њих живи у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
ЧЕКА СЕ НОВА ВЛАДА
ФРИЛЕНСЕРИ, односно радници на интернету, чекају коначно решење како ће се обрачунавати њихове обавезе. Имају решења за ову годину, али је још отворено питање како ће се то регулисати наредне. Радило се на посебном закону, али пропис не може да донесе техничка влада. Коначни документ тако чека нови кабинет.
БОНУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку
Препоручујемо
МАЛИ И РИВЕЛИНИ: Буџет за 2023. годину и капитални пројекти у првом плану
04. 10. 2022. у 18:40
ДА ЛИ СТЕ КУЛТУРНИ: Према Чехову, културне људе краси следећих осам особина
08. 10. 2022. у 17:58
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (2)