РАТ БЕРЛИНА ПРОТИВ БРИСЕЛА : Прво профит, онда људска права
НАЦРТ закона Европске уније о ланцима снабдевања предвиђа да фирме морају да се побрину да и њихови добављачи из трећих земаља поштују људска права. Немачка влада, међутим, тај нацрт закона покушава да разводни.
Пожар у фабрици текстила у Пакистану 2012. ужаснуо је читав свет: у пламену је погинуло готово 300 људи, већином жена, које су углавном шиле за немачки текстилни дисконт КиК.
Отада се у Немачкој и Европској унији стално воде расправе о томе како фирме могу да се обавежу на заштиту људских права у свим фазама производње, укључујући и онај део који се одвија у земљама у развоју.
С такозваним Законом о ланцу снабдевања, Европска комисија сада жели да присили фирме из ЕУ да пажљивије контролишу услове рада у производњи у својим глобалним ланцима снабдевања, како би спречиле кршење људских права или стандарда заштите животне средине у циљу повећања профита.
Званично, немачка влада је најавила подршку предлогу Комисије. Министар рада Хубертус Хајл (СПД) изјавио је средином октобра да ће се свом снагом "позабавити том темом". У коалиционом споразуму владајуће странке изразиле су подршку "ефикасном закону о ланцима снабдевања унутар ЕУ".
Међутим, интерна документа надлежних немачких министарстава, до којих су ексклузивно дошли новинари истраживачког ТВ-магазина "Монитор" који се емитује на првом програму јавног сервиса АРД, дају другачију слику. Поверљива документа откривају да немачка савезна влада покушава да разводни нацрт закона у кључним тачкама.
Такав је случај рецимо када се ради о прописима о грађанско-правној одговорности трговачких друштава. Нацрт Комисије предвиђа да жртве кршења људских права или еколошких штета убудуће могу да поднесу захтеве за накнаду штете пред европским судовима. За то би као довољан разлог требало да буде нпр. немар. То би требало да буде јак инструмент који има за циљ да наведе фирме да се брину о поштовању стандарда људских права и заштите животне средине у својим ланцима снабдевања.
"Сигурно уточиште" за фирме
Међутим, удружења послодаваца су против. Она траже ублажавање прописа о одговорности, рецимо кроз такозвану клаузулу о "сигурној луци". То је пропис који под одређеним условима битно смањује одговорност фирми. Према тој уредби, предузећа би, на пример, могла своје производе или глобалне производне процесе да сертификују као "беспрекорне" од стране спољних контролора.
Онда би поједине фирме могле да буду позване на одговорност само ако се може доказати груби немар или намера. То представља јасно ублажавање прописа о одговорности, а то сада подржава и немачка влада. У једној интерној директиви она се залаже за увођење "клаузуле о сигурној луци".
Посланик у Европском парламенту Рене Репаси (СПД) оптужује немачку владу да жели практично да поткопа један од најважнијих инструмената Закона о ланцима снабдевања ЕУ, јер је готово немогуће доказати да је нека фирми била свесна кршења људских права (рецимо приликом вађења сировина на почетку ланца снабдевања) и да је то намерно игнорисала, сматра Репаси. Тај посланик се Европском парламенту залаже за строг и ефикасан Закон о ланцима снабдевања и наглашава да не може да разуме захтеве својих страначких колега у Берлину - поготово зато што су се сертификати који смањују ризик од одговорности у прошлости често показали као проблематични.
(Дојче веле)
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ:
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.
02. 01. 2025. у 18:26
ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета
РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".
02. 01. 2025. у 19:42
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)